Aktualności

Wróć

Tak obchodzono 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]

2017-05-03 16:43:19
To testament naszych przodków, który wiele wniósł w serca Polaków. Zakończyły się obchody upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Grzegorz Chuczun
Wojewódzkie obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się na Rynku Kościuszki. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele służb dyplomatycznych, parlamentarzyści, władze miasta i woj. podlaskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego, służb mundurowych, weterani i kombatanci oraz przedstawiciele Armii Krajowej. Oprawą muzyczną zajęła się Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Franciszka Mocarskiego, a także Chór Komendy Wojewódzkiej Policji.

Ważnym momentem było uroczyste wzniesienie biało-czerwonej flagi na maszt i odśpiewanie, wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami, hymnu Polski.

- To już 226. rocznica obchodów uchwalenia Konstytucji. Tyle lat nas dzieli od tych historycznych wydarzeń. Mam takie przekonanie, że dopóki państwowość polska będzie, dopóki naród nasz będzie funkcjonować, będzie to wydarzenie takim punktem odniesienia do przemyśliwania z jednej strony o naszej historii, z drugiej spojrzenia przez pryzmat tej historii na naszą dzisiejszość i na naszą przyszłość - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konstytucja 3 maja była pierwszą taką ustawą uchwaloną w Europie i drugą na świecie. Wzmacniała władzę wykonawczą, ograniczała sejmowładctwo, znosiła liberum veto, wolną elekcję, dawała prawa mieszczanom, ograniczając prawa stanu szlacheckiego, rozszerzała prawa obywatelskie na tamte czasy w sposób nowoczesny. Obowiązywała jednak tylko 14 miesięcy.

- Warto spróbować zajrzeć w swoje własne serce, by sprawdzić, czy nasze poczynania i działania są zgodne z duchem tego wielkiego testamentu naszych przodków. Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Twórzmy ją więc każdego dnia, mądrze i z poszanowaniem praw - apelował marszałek województwa Jerzy Leszczyński.

- Święta narodowe przypominają nam o najważniejszych wydarzeniach w historii. Zmuszają do takich refleksji, których aktualności nikt nie odważyłby się poddawać w wątpliwość. Nie inaczej jest w wypadku Konstytucji 3 maja. Była ona aktem, który diagnozował wszystkie ówczesne słabości Rzeczypospolitej, proponował skuteczne lekarstwo. Jej znaczenia szukać musimy w warstwie symbolicznej. Pomogła odbudować szacunek do własnego państwa. Przez dziesięciolecia w niewoli służyła pokoleniom patriotów jako znak nadziei. Stała się polskim narodowym symbolem, który cenić trzeba na równi z godłem, biało-czerwonymi barwami - przekonywał zastępca prezydenta miasta Zbigniew Nikitorowicz.

Wszyscy zgromadzeni przedstawiciele złożyli wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wygłoszono także Apel Pamięci.

Choć pogoda dopisywała, to jednak w tym roku mieszkańcy nie przybyli tak licznie. Wśród zebranych przeważały osoby starsze.

Po głównych uroczystościach mieszkańcy mogli podziwiać sprzęt Wojska Polskiego i służb mundurowych przed Ratuszem oraz pokaz sprawności kawaleryjskiej a w Parku Konstytucji 3 Maja.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl