Ta książka przywraca pamięć o historii. Znamy laureata Nagrody Kazaneckiego
Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką XXVI Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kapituła doceniła jej książkę Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy.
AD
Aneta Prymaka-Oniszk odebrała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w piątek (24.03) z rąk Tadeusza Truskolaskiego w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Bieżeństwo przypomniane
- Jest to dla mnie niesłychanie ważna nagroda - mówiła podczas uroczystej gali Aneta Prymaka-Oniszk. - Przede wszystkim dlatego, że to nagroda z tego miejsca, z Białegostoku.
Dziękowała wszystkim, dzięki którym książka powstała. Podczas pracy nad reportażem autorce pomagało bowiem wiele osób. Wspominała, że poświęcali jej swój czas, a nawet pieniądze, np. na zorganizowanie spotkania.
Czym było bieżeństwo? To masowa ewakuacja ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie. Było to latem 1915 r. Szacuje się, że wyjechać mogły ponad 2 mln osób, ale o bieżeństwie podręczniki milczały. Książkowa opowieść przypomniała tragiczne dzieje wielu podlaskich - i nie tylko - rodzin.
- Moja książka przypomina to, co było i otwiera oczy na to, co jest - dodawała laureatka. - Mam nadzieję, że ta książka przywraca pamięć o historii, że dzięki niej temat bieżeństwa będzie dalej żyć, a ludzie będą go przetwarzać przez własną świadomość.
Pionierskie opracowanie tematu i doskonały reportaż historyczny
Aneta Prymaka-Oniszk złożyła swój reportaż z okruchów wspomnień, z ludzkich historii i z emocji. Czy były to dobrowolne wyjazdy, czy ucieczka? - pyta. Odpowiedź nie jest oczywista. Na losy bieżeńców można spojrzeć z różnych perspektyw.
Kapituła Nagrody Kazaneckiego uzasadniła swój wybór następująco: za pionierskie opracowanie tematu bieżeństwa oraz doskonały reportaż historyczny, który łączy perspektywę lokalną z uniwersalnym doświadczeniem uchodźstwa. Wysokość tegorocznej nagrody to 25 tys. zł brutto.
Aneta Prymaka-Oniszk to dziennikarka, publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, National Geographic, kwartalniku Karta. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik, była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 r. prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl.
Nagroda Kazaneckiego po raz 26.
W tym roku do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kozaneckiego nominowani byli także: Natalia Fiedorczuk za książkę Jak pokochać centra handlowe, Piotr Janicki za tomik wierszy 13 sztuk i Szymon Teżewski za książkę Eteromanka. Ich książki zostały wybrane przez kapitułę konkursu spośród 22 zgłoszonych w tym roku tytułów.
Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę roku przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też tu się urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem. W tym roku została wręczona po raz 26.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl