Praca

Wróć

Szykują się zmiany w urzędach pracy

2013-07-10 00:00:00
Rada Ministrów przyjęła projekt założeń do nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która w założeniu ma zwiększyć efektywność urzędów pracy.
sxc.hu
Jednym z głównych elementów reformy jest wprowadzenie nowego podejścia do bezrobotnych. Ma być ono profilowane, uzależnione od indywidualnych potrzeb i powiązane z charakterem działań, jakie można klientowi zaproponować po zdiagnozowaniu jego sytuacji.

Pierwszy profil to aktywni bezrobotni, którym za względu na ich wysokie wykształcenie i doświadczenie, oferowane będą głównie usługi z zakresu pośrednictwa pracy i zawodowego. Do drugiego należą bezrobotni wymagający podniesienia kwalifikacji poprzez szkolenia lub skierowanie na staż. Trzeci to bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli pozostający długotrwale bez zatrudnienia. Dodatkowo każdy bezrobotny i poszukujący pracy zarejestrowany w urzędzie będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę.

Kolejna ważna zmiana dotyczy nagradzania efektywności urzędów. Fundusz Pracy będzie dzielony między powiaty w taki sposób, że więcej pieniędzy trafi tam, gdzie walka z bezrobociem jest skuteczniejsza. Nadal głównym kryterium będzie stopa bezrobocia, ale 25% puli dla urzędów pracy będzie zależeć od ich efektywności.

Ponadto w ramach projektu doradcy zawodowi będą działać na poziomie powiatowych urzędów pracy. Nie będzie ich w urzędach wojewódzkich. Ustawa ma również wprowadzić granty na telepracę, pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Szczególne regulacje obejmą także osoby bez pracy przed trzydziestką i po pięćdziesiątce.

Ustawa ma wejść w życie na początku 2014 roku.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl