Kultura i Rozrywka

Wróć

Szyk i elegancja. Wystartowały Barokowe Ogrody Sztuki [ZDJĘCIA]

2024-06-15 11:54:07
Oficjalnie otwarto VII Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Wydarzenie potrwa do niedzieli (16 czerwca), zapraszając białostoczan w podróż przez epokę baroku.
Daria Lickiewicz
To już siódmy raz, kiedy w Białymstoku odbywa się festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Tym razem w ramach oficjalnego otwarcia odbył się wernisaż wystawy La mode francaise - Portrety, który przeniósł białostoczan w świat barokowej mody.

Ekspozycja obejmuje zarówno damskie, jak i męskie stroje z epoki, jednak to właśnie bogato zdobione kobiece suknie przyciągnęły największą uwagę podczas wernisażu. Oprócz kreacji, na ścianach obecne są portrety: Jana Klemensa Branickiego, Ludwika XIV, Izabeli Branickiej, królowej Marii Leszczyńskiej, a także króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wszystko to zaprasza białostoczan do poznania szyku i elegancji, którą pokochał sam Jan Klemens Branicki.

- Chcemy zaprezentować wycinek mody francuskiej we współczesnej aranżacji. Nie są to suknie z epoki, ale stylizowane na barok. Chcemy również poprzez obrazy, które wiszą na ścianach, zasygnalizować jak wówczas kobiety i mężczyźni odnosili się do ubioru. Jak widać na portrecie Jana Klemensa Branickiego, który jako młodzieniec był zafascynowany dworem Ludwika XIV, często jeździł do Francji i tam zbierał inspiracje. Efektem tych podróży jest rezydencja w Białymstoku oraz Pałac Branickich - opowiadał na wernisażu dyrektor Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku Wojciech Bokłago.

Wystawę można oglądać w Domie Kultury Śródmieście w Białymstoku, przy ul. Jana Kilińskiego 13.

Baroku ciąg dalszy

W piątek (14 czerwca), oprócz wernisażu odbyła się prezentacja spektaklu tanecznego Magiczne ogrody oraz otwarcie instalacji artystycznej Królewskie róże. W sobotę (15 czerwca) w harmonogramie znalazł się wyjazdowy spacer edukacyjny do Tykocina, występ Salon Francais, wykład Czy Hetman Branicki chodził z żoną na zakupy? O kulturze shoppingu w XVIII wieku, Koncert dla króla oraz pokaz spektaklu Roztańczony Ludwik. Tyle słońca....

W niedzielę (16 czerwca) w planach są warsztaty Królewska biżuteria, po którym nastąpi koncert Teatrum Muzyczne. Później białostoczanie będą mogli wybrać się na wykład Król Słońce – fascynacje Branickiego. Wieczorem, festiwal zamknie koncert na trzy klawesyny Muzyczny Wersal.

Pełny program festiwalu oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl