Szyją maseczki, wykonują przyłbice. Terytorialsi wspierają walkę z koronawirusem
Dostarczają żywność, szyją maseczki, wspierają placówki służby zdrowia, wykonują przyłbice. W działania przeciwkryzysowe włączają się podlascy Terytorialsi.
1PBOT
Tylko w ostatnich dniach brało w nich udział prawie pół tysiąca żołnierzy obrony terytorialnej.
Długa lista zadań
- W ramach operacji od 5 do 11 kwietnia żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli - we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej w Hajnówce i Filipowie oraz Fundacją Rodziny Czarneckich ponad 5 ton żywności do osób potrzebujących. Pobrali ponad 150 wymazów na obecność korona wirusa. Wsparli 14 placówek służby zdrowia m.in.: prowadząc pomiary temperatury osób wchodzących, kierując ruchem pacjentów, pracując w pogotowiu, udostępniając namioty wojskowe na potrzeby tymczasowych izb przyjęć – wylicza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. Mścisław.
To nie koniec. Na zlecenie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego zrealizowali kolejne dostawy do placówek zdrowia na terenie całego województwa. Wśród sprzętu były respiratory i kardiomonitory. Rozwieźli także ponad 3 tysiące litrów płynu dezynfekującego, ponad 51 tysięcy rękawiczek oraz 25 tysięcy maseczek i półmasek. Wreszcie w kooperacji z Politechniką Białostocką wykonali 341 przyłbic medycznych.
Wszystkie działania prowadzone są w ramach akcji Odporna Wiosna, którą rozpoczęto już 18 marca.
W Łomży szyją maseczki
Działania prowadzone są także w innych miastach. W Łomży żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty szyli maseczki, które trafiają do placówek ochrony zdrowia, hospicjów, służb mundurowych. Część terytorialni wykorzystują na własne potrzeby. W dystrybucji maseczek pomagali także żołnierze z Hajnówki.
Naszych Terytorialsów spotkać można także w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie.
Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli już też kurs z zakresu medycyny taktycznej. Dzięki temu mogą efektywniej wspierać i odciążać personel medyczny.
W ramach Odpornej Wiosny Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl