Czym są hulajnogi elektyczne?
Hulajnoga elektryczna to pojazd, który z definicji napędzany jest za pomocą silnika elektrycznego. Budowa tego sprzętu pozwala na jazdę jednej osobie. Poza silnikiem elektrycznym nie różni się ona wyglądem od tradycyjnej hulajnogi.
Hulajnoga na drodze osoby niewidomej
Agnieszka przyznała, że gdyby widziała, to sama by korzystała z hulajnóg elektrycznych. Jednak irytuje ją to, jak ludzie z nimi postępują.
Przytacza sytuację, gdy szła dobrze sobie znaną drogą. Wie, że nie ma tam przeszkód, aż tu nagle... hulajnoga stojąca wzdłuż chodnika. Potyka się, upada na kolana, drąc nowe spodnie i rozwalając nogę.
Podobna sytuacja miała miejsce, gdy wychodziła z autobusu. Zawsze wysiada pierwszym wejściem przy kierowcy. Ktoś postawił hulajnogę tuż przy chodniku w miejscu, gdzie właśnie wysiadała. Jak wspomniała z przymrużeniem oka sama Agnieszka, Powiedziałyśmy sobie dzień dobry.
Czarę goryczy przelała chwila, gdy przechodziła kładką nad ruchliwą ulicą. Weszła na nią i przechodząc natknęła się na stojącą na środku hulajnogę.
- Zdziwiłam się tym, że komuś się chciało ją wprowadzać, a ponadto zostawiać w takim miejscu. To straszne - mówi Agnieszka.
Przeszkoda na dobrze znanej trasie
Katarzyna jest osobą niewidomą, która pochodzi z Krakowa. Mimo swojej niepełnosprawności działa prężnie, próbując pokazywać innym, że niepełnosprawność jest czymś do ominięcia. Obecnie działa ona aktywnie m.in. uświadamiając ludzi, jakim zagrożeniem dla osób niewidomych są hulajnogi elektryczne. Jak sama mówi:
- Początkowo, gdy pojawiły się one w moim mieście, czułam niepokój i było to dla mnie bardzo stresujące, że spotkam na swojej drodze hulajnogę.
Powodem tego był fakt, że nie wiedziała ona, gdzie może je spotkać. Wspomina, że niegdyś poruszała się pieszo dość szybko. Określiła to jako szybki marsz. Jednak po pojawieniu się hulajnóg elektrycznych musiała całkowicie zmienić swój sposób poruszania się i ubolewa nad tym.
- Nawet dobrze zaparkowana hulajnoga stwarza zagrożenie, bo mimo wszystko może ona stać na znajomej drodze osoby niewidomej - mówi.
Katarzyna wspomina, że praktycznie nie zna osoby niewidzącej, która spaceruje, a większość znanych jej osób niewidomych porusza się szybko. Teraz w momencie poruszania się w znanym sobie otoczeniu osoba niewidoma często natrafia na przeszkodę w postaci hulajnogi. Może zrobić sobie przez to krzywdę.
Katarzyna odniosła się również do starszych osób niewidomych, które od wielu lat poruszają się w tych samych miejscach, nie zmieniając swojej trasy.
Niestety, ale większość osób przyzna, że osoba starsza mimo wszystko ma słabszą kondycję niż osoba młoda i w momencie potknięcia się o hulajnogę może nie zdążyć chwycić się jej lub osłonić twarz przed ewentualnym upadkiem. Przyznaje ze smutkiem, że świat nie składa się jedynie z osób sprawnych, ale też z takich, o których po prostu należy pamiętać.
Katarzyna chciała zaznaczyć, że mimo wszystko nie jest przeciwna hulajnogom elektrycznym:
- Wiadomo, że dla mojego komfortu byłoby lepiej, gdyby tych hulajnóg nie było, ale pewnie gdybym widziała, to korzystałabym z nich. To fajny środek transportu.
Jak zapewnić bezpieczeństwo innym?
Wspólnie z Katarzyną przygotowaliśmy kilka rad, jak parkować hulajnogi, aby nie stanowiły one niebezpieczeństwa innym użytkownikom, a w szczególności osobom niewidomym:
- Starać się zaparkować hulajnogę równolegle do krawężnika.
- Próbować ustawić ją jak najbliżej krawężnika, aby nie stała na środku.
- Nie blokować ciągów komunikacyjnych (parkować ją w miejscu, gdzie ludzi porusza się po prostu mniej).
- Unikanie parkowania hulajnóg przy miejscach stałych (słupy, znaki, czy drzewa).
- W miarę możliwości unikać jazdy chodnikiem. Szczególnie szybka jazda jest niebezpieczna, gdyż osoba niewidoma może mieć trudność z usłyszeniem nadjeżdżającego pojazdu i zejście mu z drogi.
- Zalecane jest również nie zastawianie przystanków dla autobusów komunikacji miejskiej hulajnogami. Sugeruje się, aby w ostateczności stawiać ją z tyłu przystanku, aby nie stanowiła niebezpieczeństwa.
Mimo, że hulajnogi elektryczne są rewelacyjnym i szybkim środkiem transportu, należy z nich rozważnie korzystać i zostawiać je we właściwych miejscach. Zarówno moi rozmówcy, jak i ja uznaliśmy, że gdybyśmy widzieli, to z pewnością korzystalibyśmy z tego środka transportu.
Więcej tekstów o osobach niewidomych możemy przeczytać na:
Oczami Niewidomego