Sztuka ludowa rodem z Borów Tucholskich w Galerii WOAK
Rzeźby w drewnie, haft ludowy, malowanie na szkle, a także plecionkarstwo to niektóre z technik artystycznych uprawianych na terenie Borów Tucholskich. Twórczość członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych Bydgosko-Toruńskiego oraz Twórców Ludowych Powiatu Tucholskiego zostanie pokazana w Galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK.
materiały organizatora
Bory Tucholskie to obszar nad środkową Brdą i Wdą, który od dawna funkcjonuje w świadomości społecznej jako atrakcyjny turystycznie region i największa rosnąca w granicach Polski puszcza. Po odzyskaniu niepodległości na tych terenach, nastąpił wzrost zainteresowania dawną sztuką ludową, szczególnie w kontekście rozwoju drobnego rzemiosła ludowego. W rejonie ówczesnego województwa działało Towarzystwo Popierania Sztuki Ludowej, promujące przede wszystkim tradycję ludową Kaszub. W Tucholi organizowane były wystawy i kursy m.in. haftu ludowego. Podtrzymywano także sztukę plecionkarską i tradycyjną rzeźbę. Artystyczny dorobek Kaszubów będzie można oglądać od 7 lutego w Białymstoku.
Na wystawie w Galerii WOAK przy ul. Kilińskiego pokazane zostaną lipowe rzeźby ptaszków i aniołów wykonane przez Jana Isbanera, Zygmunta Kędzierskiego z Przymuszewa, Robert Baranowskiego i Rafała Borzyszkowskiego z Tucholi.
Na terenie Borów Tucholskich od XVIII wieku istnieje tradycja malowania na szkle. Dawniej najczęściej malowanymi motywami były podobizny świętych. Dziś tematyka jest różna - głównie scenki rodzajowe i pejzaże. Malowaniem na szkle zajmuje się Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa
i Włodzimierz Ostoja. W WOAK nie zabraknie również haftu, wykonanego według dwóch szkół - borowiackiej i tucholskiej.
Wernisaż odbędzie się 7 lutego o godz. 18. Wstęp wolny.
MAG