Kultura i Rozrywka

Wróć

Sztuka bez granic. Sierpień pod znakiem etnodesignu

2019-08-01 13:56:39
W weekend (3-4.08) Muzeum Podlaskie w Białymstoku organizuje trzecie spotkanie w ramach projektu Sztuka bez granic.
Sztuka bez zgranic
Uczestnikami projektu są dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do kultury, zwłaszcza kultury polskiej: uczniowie z Grodna uczący się języka polskiego, a także dzieci z Białegostoku. Jesienią do projektu dołączą także młodzi pacjenci Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Design i kultura ludowa

W sobotę zaplanowano wyjazd do Ziołowego Zakątka i do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, w którym dzieci poznają tradycyjne wzory regionalnej sztuki ludowej na przykładzie tkaniny dwuosnowowej, zdobnictwa drewnianego domów oraz malarstwa ściennego. Swoje inspiracje z wyjazdu dzieci będą mogły wykorzystać podczas niedzielnych warsztatów z designu opartego na lokalnej kulturze ludowej.

Warsztaty i wyjazdy

W ramach pierwszej fazy projektu Sztuka bez granic realizowane są kilkumiesięczne interdyscyplinarne warsztaty z zakresu sztuk pięknych i nowych mediów wsparte wyjazdami terenowymi. Prace i zajęcia z dziećmi inspirowane są zbiorami Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Uczestnicy biorą udział w serii warsztatów: rzeźbiarskich, literackich, malarskich, designerskich, introligatorskich, teatralnych, warsztatach z digitalizacji w Muzealnej Pracowni Digitalizacji, warsztatach fotograficznych inspirowanych lokalną architekturą drewnianą oraz wielokulturowością regionu, warsztatach z autoprezentacji i spacerach edukacyjnych po Białymstoku. W ciągu kilku weekendów odbywają się także wyjazdy krajoznawcze po naszym województwie.

Będzie publikacja

Druga część projektu będzie polegała na przygotowaniu wydawnictwa edukacyjnego, jesiennej wystawy plenerowej oraz na otwarciu w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego ekspozycji złożonej z prac uczestników, na którą zaproszeni zostaną wszyscy zainteresowani.

Projekt zakończy się przeprowadzeniem warsztatów artystyczno-terapeutycznych w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w okresie od października do grudnia, przygotowanych na podstawie utworzonej podczas projektu koncepcji zajęć oraz wydanej specjalnie publikacji.

Kolejne spotkanie we wrześniu

Czwarte spotkanie dzieci z Polski i Białorusi odbędzie się w weekend (7-8 września). Rekrutacja do projektu została zakończona, a uczestnicy pracują w stałych grupach w przeciągu kilku miesięcy regularnych spotkań. Wszystkie działania są realizowane przez doświadczonych artystów, animatorów i muzealników związanych z Podlasiem.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Portal BiałystokOnline jest jego patronem medialnym.

Zobacz też: Sztuka bez granic – sierpień pod znakiem etnodesignu
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl