Kultura i Rozrywka

Wróć

Sztangista wygrał festiwal Żubroffka. Film zdobył kilka nagród [ZDJĘCIA, WIDEO]

2018-12-10 13:50:09
Ukraińsko-polski film Sztangista został bezapelacyjnym zwycięzcą 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Zdobył nie tylko Grand Prix festiwalu, ale też kilka innych nagród, w tym New Europe Talent Award.
Grzegorz Chuczun
Odważna fizyczność zdjęć zrobiła na nas wrażenie swoim subtelnym, organicznym, a jednocześnie stylizowanym obrazowaniem - tak jury uzasadniało swój wybór. Nagroda dla reżysera zwycięskiego filmu Sztangista to 8 tys. zł.

Jaka jest prawdziwa cena zwycięstwa?

Sztangista to na pierwszy rzut oka historia o prawdziwej cenie zwycięstwa. Tragiczna wiadomość przerywa przygotowania Petro do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów. Zaczyna nim targać wewnętrzny konflikt. Zdjęcia do filmu odbywały się w Kijowie i we Lwowie. Główną rolę w filmie zagrał mistrz sportu w podnoszeniu ciężarów Ołeksandr Loj.



Zwycięski film został zaprezentowany w konkursie Okno na wschód. Reżyser Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk nie był obecny na uroczystej gali rozdania nagród w niedzielę (9.12) w kinie Forum. W przesłanym krótkim filmiku wyrażał wdzięczność za nagrodę, dziękował także polskiej części ekipy, która zrealizowała z nim tę produkcję.

To właśnie Michał Rytel-Przełomiec, autor zdjęć, odebrał Grand Prix Festiwalu Żubroffka oraz kilka innych nagród, które przyznano filmowi. Otrzymał on także I nagrodę w Konkursie Międzynarodowym Okno na wschód, nagrodę za najlepsze zdjęcia oraz Nagrodę New Europe Talent Award dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej - jest nią wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie.

Nie są to pierwsze wyróżnienia dla filmu Sztangista. Produkcja zdobyła także nagrodę w kategorii najlepszy film ukraiński podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mołodist 2018, z kolei grająca w filmie Waleria Chiłko otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Lwów 2018.

Nagrody też od widzów

Tradycyjnie też festiwalowa publiczność wybrała swój ulubiony film. Nagrodę Dzikiego Żubra otrzymał rumuński film Cadoul de Craciun/The Christmas Gift w reżyserii Bogdana Muresanu. Jest 20 grudnia 1989 roku, kilka dni po krwawym stłumieniu protestów w Timisoarze przez Ceausescu. Spokojny wieczór zmienia się w straszliwy dramat, gdy ojciec dowiaduje się, że jego synek wysłał list do św. Mikołaja. Chłopak prosi w nim o śmierć Ceausescu, bo sądzi, że to ucieszy ojca.

Widzowie wybrali także najlepszy teledysk. Został nim Magenta Riddin DJ Snake'a. Z kolei w konkursie Kids jurorami były dzieci i to one przyznały nagrody.



Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, gratulowała wszystkim laureatom.

- Festiwal obfitował w ciekawe wydarzenia, a publiczność dopisywała na pokazach. Myślę, że to dobry prognostyk na 14. Festiwal Żubroffka - stwierdziła.

Warsztaty i goście z całego świata

Uroczyste ogłoszenie wyników festiwalu uświetnił pokaz nagrodzonych filmów. Podsumowano także warsztaty, które odbyły się w trakcie imprezy. Z seniorami pracowali Grzegorz Brzozowski i Magda Kowalczyk. Warsztaty animacji lalkowej dla dzieci poprowadziła Sylwia Szkiłądź, animacji malowania na szkle - Michaela Müller, a radiowe warsztaty dziennikarskie - Ryszard Jaźwiński.

- Było bardzo intensywnie i bardzo profesjonalnie - podsumował warsztaty Ryszard Jaźwiński. - Nasze warsztaty trwały chyba najdłużej, bo zaczęliśmy kilka dni przed festiwalem w Trójce w Warszawie od zajęć studyjnych, a skończyliśmy dziś nad ranem. Uczestnicy zrealizowali wywiady z twórcami filmowymi, głównie konkursowymi.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka trwał w dniach 5-9 grudnia. Z ponad 2000 filmów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych, które zostały zaprezentowane w 8 konkursach. Organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury - DKF GAG przygotowali też specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu 5 dni widzowie obejrzeli ponad 250 krótkich filmów. W programie festiwalu znalazły się też wystawy, panele dyskusyjne i imprezy klubowe. W tym roku na festiwal przyjechało prawie 200 gości (twórców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży filmowej) z całego świata.

Portal BiałystokOnline był patronem medialnym imprezy.

Pełna lista laureatów 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl