Szpitale COVIDOVE. Reorganizacja już się zaczęła
W poniedziałek (19.10) wojewoda podlaski podpisał decyzję o przekształceniu dwóch szpitali powiatowych w regionie: SP ZOZ w Bielsku Podlaskim i SP ZOZ w Augustowie.
Szpitale w oku cyklonu. Będą przekształcenia i placówki tymczasowe
Chodzi o zwiększenie puli miejsc dla pacjentów z COVID-19. Wojewoda szacuje, że dzięki tym zmianom pojawi się 324 dodatkowych łóżek, 11 z nich ma trafić na intensywną terapię.
Obydwie placówki zostaną oddane wyłącznie do dyspozycji osób z wirusem SARS-CoV-2. Reorganizacja będzie postępowała etapami, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez szpitale w Bielsku i Augustowie. Pierwsze działania już zostały podjęte.
- SP ZOZ w Augustowie zgodnie z decyzją Wojewody Podlaskiego powinien przekształcić się w miarę możliwości jak najszybciej, ale oczywiście z uwzględnieniem bezpieczeństwa przebywających tam do tej pory pacjentów. W Szpitalu w Bielsku Podlaskim od wczoraj wolne powinny być 73 łóżka, od dziś kolejne 44, od jutra 56, ale wszystko zależy od tego, czy szpitalowi uda się ulokować wszystkich pacjentów w ościennych placówkach - informuje Kamila Ausztol z Biura Wojewody Podlaskiego.
Co się zmienia?
Pacjenci, którzy wymagają dalszego leczenia, zostaną przetransportowani do sąsiednich szpitali. Osoby z lepszą kondycją będą wypisane. Wstrzymane są przyjęcia planowe. Natomiast wszystkie poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne oraz POZ funkcjonują bez zmian. W Augustowie będzie również prowadzona rehabilitacja. Bez zmian pozostaje także świadczenie pomocy w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej.
Wojewoda podlaski zapewnia, że pacjenci ze szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie nie zostaną pozbawieni specjalistycznej opieki medycznej. Osobom z augustowskiej placówki – pomoc zapewnią szpitale w Suwałkach i Grajewie, natomiast chorym z Bielska – szpitale w Siemiatyczach i Hajnówce.
Poród możliwy
Pomimo przekształcenia w covidowy, na ten moment bielski szpital nie wyklucza jednak porodów.
W sytuacji rozpoczęcia porodu i niemożności dojechania do oddziału położniczego w sąsiadujących szpitalach, panie mogą zgłosić do izby przyjęć przy oddziale ginekologicznym i położniczo-noworodkowym naszego szpitala, gdzie na miejscu zostaną podjęte przez lekarza adekwatne do sytuacji decyzje. Szczegóły można także ustalić z koordynatorem oddziału ginekologicznego i położniczo-noworodkowego dr Pawłem Ułasiukiem tel. 85 833 43 50, lub 85 833 43 51 - możemy przeczytać w komunikacie bielskiego szpitala.