Nauka

Wróć

Szkoły zawierały umowy z wydawcami podręczników. Wyniki kontroli

2013-07-23 00:00:00
Kuratorium Oświaty w Białymstoku opublikowało wstępne wyniki kontroli szkół w związku z aferą podręcznikową. Na 900 placówek w całej Polsce, w ponad 300 dopatrzono się nieprawidłowości.
sxc.hu
MEN zleciło kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli szkół w związku z otrzymanymi sygnałami, że niektórzy dyrektorzy, w zamian za korzyści majątkowe, zawierali umowy z wydawcami i hurtownikami podręczników. Na liście placówek do sprawdzenia znalazły się również podlaskie szkoły.

Kontrole były przeprowadzane w okresie od marca do czerwca. Kuratorzy sprawdzali m.in. czy podręczniki były samodzielnie wybierane przez nauczycieli oraz czy dyrektor placówki do 15 czerwca, do publicznej wiadomości podał zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego.

Łącznie w całej Polsce skontrolowano 935 szkół, w tym 538 podstawowych, 269 gimnazjów i 128 ponadgimnazjalnych.

Z raportu opublikowanego przez MEN wynika, że na 935 skontrolowanych szkół, w 311 stwierdzono przypadki zawarcia z wydawcami podręczników szkolnych umów użyczenia, darowizny, porozumienia lub innych, których przedmiotem był różnego rodzaju sprzęt komputerowy, multimedialny. Umowy te nie zawierały jednak zobowiązań dotyczących wyboru bądź korzystania z określonych podręczników.

Natomiast w 102 placówkach stwierdzono przypadki zawarcia umów z wydawcami podręczników szkolnych, w których zobowiązano się do wyboru lub korzystania z danych książek.

Jak informuje resort edukacji, zawieranie umów z wydawcami, w których szkoła zobowiązuje się do wyboru lub korzystania z danego podręcznika przez określony czas, może prowadzić do naruszenia przepisów ustawy o systemie oświaty. Zwłaszcza te umowy, które naruszają kompetencje nauczyciela w zakresie samodzielnego wyboru podręcznika, a także w zamian za oferowany przez wydawców różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, są sprzeczne z prawem.

W przypadku placówek, w których dopatrzono się podobnych uchybień, zalecono jednostkom samorządu terytorialnego zbadanie nieprawidłowości, a następnie ich wyeliminowanie.

Zgodnie z zapowiedziami resortu edukacji, kontrole będą kontynuowane.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl