Sześciolatki w szkole od 2014 roku
Jeszcze przez dwa lata sześciolatki nie muszą iść do pierwszej klasy. O tym, czy zaczną wcześniej naukę zadecydują rodzice - podaje projekt nowelizacji ustawy MEN do konsultacji społecznych.
sxc.hu
Od września naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło około 20% wszystkich dzieci sześcioletnich. W obecnym roku szkolnym sześciolatki uczęszczają do blisko 90% szkół podstawowych lub oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. Niektóre szkoły potrzebują jednak więcej czasu na włączenie się w realizację tej części reformy systemu oświaty.
Aby umożliwić samorządom odpowiednie przygotowanie wszystkich szkół, biorąc jednocześnie pod uwagę oczekiwania rodziców i chcąc zapewnić jak najszerszy udział dzieci pięcioletnich w wychowaniu przedszkolnym, Minister Edukacji Narodowej przekazuje do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nią wydłużono o dwa lata okres, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. Natomiast od 1 września 2014 roku, wszystkie dzieci z rocznika 2008 będą obowiązane pójść do pierwszej klasy. Równocześnie nie zmienia się sytuacja pięciolatków, które powinny uczestniczyć w wychowaniu przedszkolnym.
MAG