Aktualności

Wróć

Szef MON zabrał głos. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy

2024-09-27 13:28:13
Szefowie resortów Władysław Kosiniak-Kamysz i Tomasz Szymański odwiedzili Ośrodek Ćwiczeń „Zielona” pod Białymstokiem. Podczas wizyty podkreślili, że mimo zaangażowania żołnierzy w pomoc powodzianom, Wojsko Polskie nieprzerwanie strzeże wschodniej granicy.
MON
Spotkanie w siedzibie dowództwa i sztabie operacji Bezpieczne Podlasie miało miejsce 26 września br.

Ministrowi obrony towarzyszyli Tomasz Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, gen. dyw. Maciej Klisz – dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik – dowódca operacji Bezpieczne Podlasie, a także komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan i komendant wojewódzki policji w Białymstoku insp. Kamil Borkowski.

- Najodważniejsi żołnierze, pełniący ofiarnie swoją służbę, są tutaj na granicy. Działania związane z powodzią – bardzo odpowiedzialne i wymagające – angażują duże siły i środki, ale bez uszczerbku dla operacji Bezpieczne Podlasie – zapewniał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Przypominamy, że od 1 sierpnia trwa operacja o kryptonimie Bezpieczne Podlasie i jest ona kontynuacją pomocy Sił Zbrojnych RP dla Straży Granicznej w zapewnieniu bezpieczeństwa i szczelności wschodniej granicy państwa.

- Są tutaj oddziały wojska i służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej. Dzisiejsza odprawa w ramach akcji Bezpieczne Podlaskie pokazuje nam w sposób jednoznaczny, że mimo tak licznego zaangażowania w likwidowanie skutków powodzi, priorytetem pozostaje bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że akurat ten odcinek wymaga szczególnego zaangażowania państwa i to gwarantujemy [...] Ustanowienie strefy buforowej jednoznacznie wskazuje, że pomysł ten spowodował ukrócenie liczby nielegalnych przejść. Gdy nie było strefy buforowej, w okresie 3 miesięcy odnotowano 17 000 prób przekroczenia granicy W okresie ustanowienia strefy buforowej liczba ta spadła do 6 000 – dodał.

Obecny na spotkaniu w Zielonej wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślał:

- Sprawnie działające państwo to takie, które pomimo ogromnego wysiłku związanego z pomocą obywatelom na południu kraju jest w stanie w sposób odpowiedzialny realizować tę bardzo ważną misję Bezpieczne Podlasie. Stała obecność pana premiera, ministra obrony narodowej, ministrów spraw wewnętrznych i administracji tu w Ośrodku Szkoleniowym Zielona jest najlepszym dowodem na to, że pełna koncentracja służb i instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa państwa i jego mieszkańców jest realizowane.

Według szacunków służb obecnie notowanych jest na dobę średnio 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, powtarzają się też ataki na polskie patrole; migranci rzucają kamieniami i konarami drzew. Od początku września odnotowano ok. 2,5 tys. prób, to więcej niż w lipcu i sierpniu. Od początku roku było dotąd 26 tys.; to podobna liczba do całego 2023 roku

Operacja Bezpieczne Podlasie, w której uczestniczy do 17 tys żołnierzy zastąpiła dotychczasowe operacje prowadzone w regionie, takie jak operacja GRYF oraz wysunięta obecność szkoleniowa RENGAW, które tworzyły Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest odpowiedzialne za planowanie, realizację i kierowanie operacją.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl