Zdrowie

Wróć

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Szpitalu Wojewódzkim. Kto już się zaszczepił?

2020-12-30 16:26:54
Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku wykonane. Przykład dała Aneta Łapińska, pielęgniarka epidemiologiczna.
Piotr Babulewicz / UMWP
- Do tej pory mieliśmy 26 szczepień, poprzez które mogliśmy uniknąć choroby. To jest 27. choroba. Mamy unikalną sytuację, kiedy doszło w tak krótkim czasie do wytworzenia szczepionki przeciwko chorobie, która stała się zagrożeniem dla całej ludzkości - podkreślił podczas akcji szczepień w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku prof. Anatol Panasiuk.

Dodał przy tym, że przebycie choroby nie zwalnia ze szczepienia, gdyż odporność utrzymuje się dość krótko: do kilku, czasami kilkunastu tygodni. To ma być jeden z argumentów, by się szczepić. A wiadomo, że nowa szczepionka wzbudza sporo obaw. Jak mówić do osób, które się jej boją?

- Trzeba używać argumentów, a nie mitów, czy teorii spiskowych. Powinniśmy opierać się na faktach, bo medycyna opiera się na faktach. To nie jest problem indywidualny. Szczepiąc się i namawiając do tego innych poprzez przekazywanie rzetelnej wiedzy o zasadności szczepienia oraz jego bezpieczeństwie, stajemy się żołnierzem w walce z chorobą – powiedział prof. Anatol Panasiuk i dodał, że liczy, iż w 2021 r. zakończy się epidemia.

– Wierzę w szczepionkę. Nie przeszedłem choroby, ale na ten dzień czekałem bardzo długo. Mam nadzieję, że nigdy nie doświadczę zarażenia koronawirusem. Chcę również pokazać pracownikom, że to nie jest nic strasznego i trzeba się szczepić - mówi dyrektor szpitala Cezary Nowosielski.

Spośród jego personelu pierwsza została zaszczepiona pielęgniarka epidemiologiczna.

– Cieszę się, że mogę mieć udział w zachęceniu innych do szczepienia. Odbieram kilka, nawet kilkanaście telefonów w ciągu dnia z pytaniami, czy się szczepić i czy ja się zaszczepię. Zachęcam wszystkich - powiedziała Aneta Łapińska.

Podczas akcji szczepienia był obecny marszałek Artur Kosicki, pod którego podlega Szpital Wojewódzki.

- Tylko dzięki szczepieniom możemy wygrać z pandemią. W ten sposób powinniśmy dbać o zdrowie naszych najbliższych. Uważam, że wszyscy powinni się szczepić, gdyż jest to jedyna droga powrotu do normalności - mówił marszałek.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, pierwsza partia 10 tys. szczepionek została przekazana 27 grudnia do 72 spośród 509 szpitali węzłowych wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia. W tym dniu rozpoczęły się szczepienia w całym kraju, również w szpitalach w Łomży, Suwałkach i Białymstoku. Do Śniadecji trafiło na razie 75 dawek szczepionki.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl