Mowa o spektaklu Czy pan istnieje, Mr Johnes?, który jest nową propozycją Białostockiego Teatru Lalek. Trwają ostatnie próby przed piątkową (5.12) premierą.
- To klasyka gatunku science-fiction - mówi o przedstawieniu Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u. - Literatura Lema zostanie przedstawiona w adaptacji Darka Jakubaszka. Spektakl będzie dotykał bardzo współczesnych tematów związanych z naszą egzystencją.
Dramat ludzki i poczucie humoru
Johnes, znany rajdowiec, który ulega wypadkom samochodowym, w miejsce utraconych kończyn i organów kupuje protezy wykonane przez Cybernetics. Sprawa komplikuje się, kiedy się okazuje, że Johnes zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta, jak i pies. Prawnie rzecz wiła się jeszcze bardziej, gdy wskutek pecha rajdowca nie stać na zapłatę rachunków medycznych oraz, gdy po jednym z wypadków, dawcą zostaje jego własny brat, który był jego pilotem...
Tyle zarysu fabuły. A skąd wybór autora?
- Lem jest uniwersalny. Mówi o życiu z poczuciem humoru, a jednocześnie w jego historię jest wpisany dramat ludzki - odpowiada Krzysztof Rau, reżyser spektaklu.
Jacka Malinowskiego ucieszyła tego rodzaju propozycja.
- Jestem fanem Stanisława Lema - przyznaje. - Nasza rzeczywistość wkracza w takie terytoria, jak transplantologia, a to jest bardzo współczesna wypowiedź.
Multimedia i muzyka jazzowa
Scenografia zaintryguje widzów. Nie brakuje ekranów oddziaływujących na wyobraźnię oraz multimediów.
- Lem przewidywał coś, co zostało nazwane Internetem. A my teraz część swojej wolności przenosimy do Internetu - mówi Marek Braun, autor scenografii.
Nad multimediami, nad którymi czuwa Wojciech Kapela, zespół pracował wspólnie. Każdy przyszedł z pewną propozycją, które złożyły się w całość.
Ważną częścią spektaklu będzie także muzyka, którą skomponował Piotr Klimek.
- Gdy w młodości czytałem Lema, w głowie miałem muzykę Krzysztofa Komedy - wspomina kompozytor. - Potem przygotowywałem muzykę do filmu na podstawie prozy Lema i zdecydowałem się na elektroniczną, kojarzącą się z pisarzem. Teraz postanowiłem odkupić ten grzech i wrócić do mojego pierwotnego pomysłu, czyli jazzu.
Repertuar BTL