Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi - te słowa skierował do Polaków 1 września 1939 r. prezydent RP Ignacy Mościcki.
W Białymstoku II wojna światowa zaczęła się dużym ruchem wojsk i nielicznymi bombardowaniami. Między 6 a 11 września miasto opuściły władze cywilne, zaś 15 września wojsko polskie. Zostało zajęte przez Niemców, a dwa dni później dołączyli do nich Sowieci. Po wspólnej defiladzie i raucie w hotelu Ritz hitlerowcy przekazali władzę Rosjanom. 28 października 1939 r. Białystok włączono do Białoruskiej SRR. Za datę zakończenia II wojny światowej w mieście przyjmuje się 27 lipca 1944 r.
Obchody w Białymstoku
Obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz obrony miasta w kampanii wrześniowej rozpoczną się w Białymstoku we wtorkowe południe. Pod pomnikiem obrońców miasta przy al. Jana Pawła II zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Tradycyjnie będzie odczytany apel poległych, a żołnierze oddadzą salwę honorową.
Oficjalnym obchodom towarzyszyć będzie panichida za obrońców miasta we wrześniu 1939 r. i poległych w II wojnie światowej w cerkwii Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego oraz msza św. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Jałbrzykowskiego. Po mszy odbędzie się koncert pamięci.
Program:
76. rocznica wybuchu II Wojny Światowej oraz Obrony Białegostoku
Zawyją syreny
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku 1 września w godz. 9.00-12.00 na terenie całego województwa będzie uruchamiać syreny alarmowe, które upamiętnią rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ich włączenie będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania.
Nietypowa lekcja historii
W 76. rocznicę ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte będzie można też wziąć udział w niecodziennej lekcji historii. Na spotkaniu w białostockim Muzeum Wojska uczestnicy wysłuchają gawędy historycznej, a potem zagrają w grę 7 dni Westerplatte, w której wcielą się w żołnierzy września 1939 r. Dzięki scenariuszowi planszówki, będą mogli podejmować decyzje wpływające na przebieg działań i staną przed tymi samymi dylematami, co dowodzący wówczas oficerowie.
Szczegóły:
7 Dni Westerplatte – ty też możesz tworzyć historię
Muzeum Wojska przygotuje także wystawę plenerową z okazji rocznicy II wojny światowej. Będzie można ją oglądać od środy.
Więcej:
Wystawa z okazji rocznicy II wojny światowej