Syndyk wyprzedaje majątek WSAP. Co z pałacem Lubomirskich?
Rozpoczęło się rozsprzedawanie majątku Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. Syndyk póki co wystawił ławki i krzesła, ale w kolejce czekają wartościowe nieruchomości.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Jeszcze tylko do końca września studenci Wyższej Szkoły Administracji Publicznej mogą uczęszczać na organizowane przez nią zajęcia. Placówka jest w stanie likwidacji, a syndyk masy upadłościowej powoli zaczyna wyprzedawać majątek uczelni. Na razie wystawione zostały tzw. ruchomości, czyli przede wszystkim wszelkiego rodzaju meble. Ich łączna cena netto to 275 950 zł. Oferty można składać do 14 sierpnia. Tydzień później zostaną one otwarte.
Najpierw mniejsze, potem większe
WSAP powstał w 1996 r. dzięki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jego murach (czyli w zabytkowym Pałacu Lubomirskich i nowoczesnym budynku Collegium Novum) przez lata uczyło się ponad 16 tys. osób.
W 2011 r. oddano do użytku nowy budynek Collegium Universum, który łączył się z już istniejącym budynkiem Collegium Novum. Na 3,5 tys. m2 mieszczą się sale wykładowe, ćwiczeniowe, 2 nowoczesne aule itp. Na terenie WSAP do dyspozycji uczniów jest też pub i siłownia oraz sala fitness.
Także to niedługo powinno zostać wystawione na sprzedaż przez syndyk. Szczególnie wartościowy wydaje się być pałac, który został wybudowany w połowie XIX wieku. Podczas wojny został spalony, ale kilkanaście lat później wiernie go odbudowano.
Kilkukrotnie próbowała sprzedać go już sama uczelnia, ale nikt się nie skusił. Teraz, przy likwidacji, jego cena może być niższa niż ta proponowana ostatnio, czyli 6,9 mln zł. Budynek jest w dobrym stanie. Jego utrzymanie na pewno nie będzie tanie, ale przyszłych właścicieli ominie na pewno kosztowny remont.
Nie wiadomo, co z uczniami liceum mundurowego działającego przy WSAP, do którego trwa obecnie rekrutacja.
Zła sława
W ostatnich latach o WSAP-ie było głośno głównie z powodu konfliktu właścicieli ze spółki Professional Quality Education Sp. z o.o. I upadłości firmy. Dawno już przestano mówić natomiast o poziomie uczelni, który jeszcze kilkanaście lat temu był uważany za bardzo wysoki i mogący konkurować z publicznymi uczelniami. W ostatnich latach szkoła kształciła jednak zaledwie na 3 kierunkach – psychologii, administracji i bezpieczeństwie narodowym.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl