Kultura i Rozrywka

Wróć

Sympozjum w Akademii Teatralnej. Wstęp jest wolny

2019-10-22 08:07:11
Międzynarodowe Interdyscyplinarne Sympozjum Teoria aktorska Michaiła Czechowa - dziedzictwo i inspiracje odbędzie się w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Filii w Białymstoku. Jego termin to 26-27 października.
Akademia Teatralna Filia w Białymstoku
Wydarzenie zostało pomyślane jako spotkanie badaczy i praktyków. Z jednej strony będzie wiec możliwość wysłuchania referatów, z drugiej zaś przyjrzenia się pracy warsztatowej opartej na technice aktorskiej Czechowa, jednego z reformatorów teatru XX wieku. Podczas Sympozjum zostanie zaprezentowane także wydawnictwo poświęcone artyście, uwzględniające perspektywę teatru lalek. Publikacja pt. Technika aktorska Michaiła Czechowa w historii, teorii i praktyce. Vademecum będzie dostępna online pod koniec 2019 roku, m.in. na stronie białostockiej Filii Akademii Teatralnej.

Czechow, ale nie Anton

Joanna Majewska - kierownik projektu - zaprasza: - Kiedy pada nazwisko Czechow, wszyscy mają jedno skojarzenie: myślą o Antonie, wybitnym pisarzu i dramaturgu, współpracowniku Konstantina Stanisławskiego. Tymczasem w świecie teatru był jeszcze drugi Czechow: bratanek Antona, podobnie jak stryj współpracownik Stanisławskiego, prawdziwy człowiek sceny i ekranu – aktor, pedagog i reżyser. Twórca oryginalnej metody gry aktorskiej. Idol takich sław, jak Clint Eastwood, Jack Nicholson, Marylin Monroe, Anthony Hopkins, Gregory Peck czy Tadeusz Łomnicki. Uczeń Rudolfa Steinera i nauczyciel techniki gestu psychologicznego. Początkowo zatwardziały racjonalista, później niestrudzony eksplorator duchowości i metafizyki. Jednym słowem: Michaił. Michaił Aleksandrowicz Czechow. Nasze sympozjum Teoria aktorska Michaiła Czechowa - dziedzictwo i inspiracje pomyślane jest jako międzynarodowe spotkanie badaczy i praktyków w dziedzinie teatru. Służy nie tylko przedstawieniu mało znanego w naszym kraju dorobku artysty, lecz także przyjrzeniu się wpływom jego idei na sztuki teatralne, włączając pomijany do tej pory w pracach naukowych kontekst teatru formy, ruchu a przede wszystkim teatru lalek.

Nie tylko sympozjum, ale też wydawnictwo

Sympozjum Teoria aktorska Michaiła Czechowa - dziedzictwo i inspiracje towarzyszy promocji przygotowywanej do druku monografii Technika aktorska Michaiła Czechowa w historii, teorii i praktyce. Vademecum.

- To wydawnictwo niezwykle potrzebne, uzupełniające luki w polskich publikacjach naukowych poświęconych wybitnemu rosyjskiemu artyście, ale też rzucające światło na rejony sztuki do tej pory nie utożsamiane z jego myślą i działalnością - dodaje Karol Suszczyński, redaktor wydawnictwa.

Trzynaście artykułów pogrupowano według zainteresowań i prac badawczych ich autorów. Książkę otwiera rozdział, któremu nadano tytuł W historii. Zawarte w nim teksty opisują losy i osiągnięcia artysty w poszczególnych europejskich krajach, w których przygotowywał nowatorskie jak na tamte czasy (i nie zawsze docenione) inscenizacje, ale też stopniowo opracowywał zręby swojej metody gry aktorskiej. Rozdział W teorii poświęcony został zarówno wpływowi, jaki na myślenie Czechowa miały antropozofia Rudolfa Steinera oraz współpracy z Konstantinem Stanisławskim, jak i różnym próbom analiz istoty stworzonej przez niego techniki. Zamykający publikację rozdział zatytułowany W praktyce zbiera zaś doświadczenia różnych artystów teatru, którzy w swoich realizacjach inspirowali się pozostawionymi przez Michaiła Czechowa wskazówkami dotyczącymi pracy aktora na scenie. Dopełnieniem monografii będą spisane w formie luźnych refleksji przemyślenia uczestników i prelegentów spotkania, które wyłonią się podczas dyskusji.

Organizatorzy projektu mają nadzieję, że zarówno sympozjum, jak i monografia w niedalekiej przyszłości zaowocują nowatorskimi działaniami, szczególnie w przestrzeni interesujących ich gatunków teatru lalek i formy.

Komitet naukowy sympozjum tworzą: Joanna Majewska, Bernarda Anna Bielenia, Karol Suszczyński. Organizatorem wydarzenia jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

Wstęp jest wolny, bez rejestracji. Liczba miejsc ograniczona.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Sympozjum Teoria aktorska Michaiła Czechowa - dziedzictwo i inspiracje
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl