Aktualności

Wróć

Sylwetki przyszłych radnych. Nauczyciele, adwokaci, przedsiębiorcy, piłkarze

2018-10-24 16:15:16
W kadencji 2018-2023 w radzie miejskiej w Białymstoku zasiądzie 28 radnych, z czego 12 to debiutanci. Przybliżamy wszystkich, którzy będą decydować o naszym mieście.
MN
W drugiej połowie listopada dojdzie do zaprzysiężenia miejskich radnych na kolejną, 5-letnią kadencję. Pojawi się w niej dużo nowych twarzy. Przygotowaliśmy więc krótkie sylwetki osób, którym udało się zdobyć mandat, także tych, które w radzie zasiadają od lat.

Okręg 1 (osiedla: Piaski, Przydworcowe, Bema, Kawaleryjskie, Nowe Miasto):

Katarzyna Bagan-Kurluta - doktor habilitowana, kierownik Zakładu Prawa Prywatnego Międzynarodowego na wydziale prawa UwB. W radzie zasiądzie po raz pierwszy.

Tomasz Kalinowski - nauczyciel, wicedyrektor Niepublicznej Szkoły im. Cyryla i Metodego w Białymstoku, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z oddziałami integracyjnymi w Białymstoku. Forum Mniejszości Podlasia.

Rafał Grzyb - piłkarz, obecny kapitan Jagiellonii Białystok, w której gra od 2010 roku. W samorządzie to będzie jego debiut.

Jacek Chańko - były piłkarz Jagiellonii Białystok, radny od 2010 roku. Zaczynał w PO, ale potem przeszedł do PiS. Obecnie pracuje w Grupie Lotos.

Konrad Zieleniecki - radny PiS od 2014 roku, przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego, absolwent wydziału prawa, pracuje w ENEA Ciepło.

Okręg 2 (osiedla: Centrum, Białostoczek, Sienkiewicza, Jaroszówka, Wygoda):

Jowita Chudzik - działaczka Platformy Obywatelskiej, pracowała m.in. jako doradca wojewodów: Macieja Żywno i Andrzeja Meyera.

Marcin Moskwa - były wiceprezes miejskiej spółki KPKM, członek Platformy Obywatelskiej. Nie działał w samorządzie do tej pory.

Adam Musiuk - prodziekan wydziału architektury Politechniki Białostockiej. Trzecia kadencja w radzie przed nim. W obecnej dołączył pod koniec, zastępując Tomasza Janczyło. Działacz Forum Mniejszości Podlasia.

Henryk Dębowski - w radzie od 2014 roku, szef klubu PiS i wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, ale też zatrudniony w urzędzie marszałkowskim, choć obecnie na urlopie bezpłatnym.

Piotr Jankowski - w radzie od 2010 roku, w ostatniej kadencji przewodniczący komisji rewizyjnej. Zawodowo wiceprezes zarządu Białoruskiego Centrum Informacyjnego. Kiedyś w PO, dzisiaj w PiS.

Alicja Biały - radna miejska od 20 lat, w obecnej kadencji przewodnicząca komisji spraw społecznych i zdrowia. Od 2009 roku pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku, zajmując się m.in. obsługą finansową projektów unijnych. Wcześniej m.in. nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku. Reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość.

Okręg 3 (osiedla: Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Dojlidy Górne):

Łukasz Prokorym - adwokat, sekretarz regionalnych struktur PO, angażował się m.in. w sprawę utworzenia gminy Grabówka.

Katarzyna Jamróz - pracownik działu strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, drugi raz startowała do rady miasta - 4 lata temu z Komitetu Tadeusza Truskolaskiego, ale to będzie jej pierwsza kadencja.

Stefan Nikiciuk - emeryt, były nauczyciel, najstarszy radny przyszłej kadencji - 74 lata. W radzie zasiądzie po raz 3. Do obecnej rady wszedł w trakcie kadencji - zastąpił Zbigniewa Nikitorowicza, który został mianowany na stanowisko zastępcy prezydenta miasta. Przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia.

Mariusz Gromko - obecny przewodniczący rady z ramienia PiS, w której zasiada od 2006 roku. Z wykształcenia ekonomista, prowadzi własną firmę handlową. Do rady miasta wszedł z najlepszym wynikiem, pomijając Tadeusza Truskolaskiego.

Zbigniew Klimaszewski - znany jako obrońca Bojar, założyciel stowarzyszenia Nasze Bojary, trafił do rady miasta pod koniec obecnej kadencji, zastępując zmarłego Zbigniewa Brożka. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

Okręg 4 (osiedla: Młodych, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok, Leśna Dolina):

Maciej Biernacki - miejski radny od 2010 roku, w obecnej kadencji szef klubu Platformy Obywatelskiej, przewodniczący komisji infrastruktury komunalnej. Pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Ksenia Juchimowicz - absolwentka wydziału prawa UwB, była przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, działaczka Forum Mniejszości Podlasia. Najmłodsza radna przyszłej kadencji.

Karol Masztalerz - organista w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, absolwent instytutu filologii wschodniosłowiańskiej UwB, radny obecnej kadencji z Komitetu Tadeusza Truskolaskiego. Jego Kochani!, którym zwracał się z mównicy do radnych, rozbrajało atmosferę podczas niejednej zażartej dyskusji.

Katarzyna Siemieniuk – radna od 2010 roku, w obecnej kadencji wiceprzewodnicząca komisji spraw społecznych. Absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Obecnie pracuje w białostockim oddziale PGE Obrót. Radna PiS, wcześniej związana z Platformą.

Sebastian Putra – radny PiS, to będzie jego trzecia kadencja w radzie. Pod koniec obecnej został przewodniczącym komisji sportu i aktywnie angażował się m.in. w sprawę białostockich boisk. Były koszykarz, obecnie pracuje w firmie handlowo-produkcyjnej.

Okręg 5 (osiedla: Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II, Bacieczki, Zawady):

Katarzyna Kisielewska-Martyniuk - nauczycielka, wicedyrektorka SP nr 9 w Białymstoku, szefowa białostockich struktur Nowoczesnej, startowała z list Koalicji Obywatelskiej. Pierwsza kadencja w radzie.

Andrzej Perkowski - przedsiębiorca, chce m.in. żeby miasto zbudowało basen na TBS-ach. To będzie jego pierwsza kadencja.

Jarosław Grodzki - nauczyciel wychowania fizycznego. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Jest trenerem Białostockiej Akademii Siatkówki i Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Radny obecnej kadencji jako członek Komitetu Tadeusza Truskolaskiego.

Joanna Misiuk - dyrektor niepublicznego przedszkola Poziomka. W radzie, w której jest nową twarzą, reprezentuje Forum Mniejszości Podlasia.

Agnieszka Rzeszewska - nauczycielka, szefowa oświatowej Solidarności, radna PiS od dwóch kadencji, w ostatniej przewodnicząca komisji edukacji. Prywatnie żona posła PiS Dariusza Piontkowskiego.

Paweł Myszkowski - z zawodu informatyk, obecnie jest pracownikiem naukowym wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej. Doprowadził do referendum ws. budowy lotniska w województwie. Obecna kadencja jest jego pierwszą w radzie miasta. Startował z list Prawa i Sprawiedliwości.

Mateusz Sawicki - jedyny nowy radny w barwach PiS. Podczas kampanii deklarował, że diety przekaże Stowarzyszeniu Droga. Pracuje jako kierownik budowy kościoła pw. Matki Bożej Różanostockiej przy ul. Narewskiej.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl