To akcja promująca polski drób, wieprzowinę oraz wołowinę i jednocześnie interesujące wydarzenie. W najbliższą sobotę i niedzielę (16-17.09) na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbędzie się kulinarny festyn o nazwie Świętomięs Polski.
- Sytuacja polskiej branży mięsnej jest bardzo dobra. To są olbrzymie kwoty, jeżeli chodzi o sprzedaż polskiego mięsa i przetworów do innych krajów. Natomiast celem - mimo tej dobrej kondycji - jest utrwalanie dobrego wizerunku, dobrego imienia tego polskiego mięsa, które zwłaszcza w latach poprzednich było przez konkurentów atakowane – mówi Jacek Marcinkowski z Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy.
Organizatorzy wydarzenia przewidzieli szereg atrakcji. Będą pokazy, degustacje, poczęstunki. Z pewnością wiele osób zainteresuje byk na rożnie (ponad 700 kg) czy mega patelnia. Pojawi się też scena kulinarna, a to oznacza praktyczne porady i pokazy. Przez Rynek i okalające go ulice przejdzie też parada mięsna. Poza tym wszyscy, którzy przyjdą w tym czasie na plac w centrum miasta, obejrzą prezentację historyczną Stół Branickiego.
Nie zabraknie też animacji dla dzieci, tj. warsztatów plastycznych, konkursów z nagrodami czy zabaw ruchowych. Maluchy pobawią się także w zagrodzie młodych hodowców.
Będzie również program artystyczny. Wystąpią Teatr Akrobatyczny Z głową w chmurach, zespół Poznań BRASS, zespół Akord, Halina Benedyk i Marco Antonelli a także Anna Polowczyk i Piotr Szulc z zespołem. Pojawi się też Krzysztof Krawczyk.
Poza tym organizatorzy przygotowali wydarzenie towarzyszące. To konferencja dla producentów i przetwórców poświęcona aktualnym problemom branży mięsnej. Odbędzie się ona w sobotę o godz. 12.30 w Centrum Astoria (ul. Sienkiewicza 4).
Początek Świętomięs Polski zaplanowano na godz. 12.00 (sobota), jednak ceremonia oficjalna będzie miała miejsce o godz. 15.00. To już 7. edycja festiwalu.
Wydarzenie organizują Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Izba Rzemieślnicza i i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Ogólnopolski Cech Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy.
Zobacz też:
Świętomięs Polski w Białymstoku