Aktualności

Wróć

Świętokrzyskie będzie promować trasę rowerową Polski Wschodniej

2013-01-03 00:00:00
Budowie trasy rowerowej w Polsce Wschodniej, która przetnie województwo podlaskie i Białystok, będzie towarzyszyć szeroko zakrojona kampania informacyjna. Powstaną m.in. filmy promocyjne i portal internetowy.
sxc.hu
Do 2015 r. w Polsce Wschodniej powstanie jedna z najdłuższych w Europie tras rowerowych. Będzie miała ok. 2 tysięcy km. Przejedziemy nią znad Zalewu Wiślanego na Kielecczyznę. Jej budową zajmuje się pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Będzie kosztowała 274 mln zł.

Inwestycji będzie towarzyszyła kampania informacyjna. Złożą się na nią m.in. spoty w radiu i telewizji, portal internetowy, reklama zewnętrzna, wydarzenia promocyjne i działania PR. Ich koncepcję określi Program promocji i rozwoju tras rowerowych w Polsce Wschodniej na lata 2013-2020. Pomysł na kampanię zostanie oparty na badaniach ruchu turystycznego.

Promocją tras rowerowych zajmie się województwo świętokrzyskie, które w grudniu 2012 r. podpisało umowę na realizację projektu z partnerem - Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. To właśnie ROT będzie odpowiadał za całość działań promocyjnych.

Projekt Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej - promocja, podobnie jak projekt Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej, będzie finansowany z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Przeznaczono na niego ponad 24 mln zł.

Przez nasze województwo przebiegnie najdłuższy odcinek trasy - 592 km. Jej punktami mają być m.in. parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, parki krajobrazowe: Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński i Suwalski oraz Białystok. Około 450 km zostanie poprowadzonych po istniejących, zwykle zmodernizowanych, ścieżkach. Pozostała część ma być wykonana z asfaltu, kostki bezstykowej lub jako żwirowo-szutrowa (np. w lasach i na najcenniejszych przyrodniczo terenach). Wzdłuż trasy powstanie kilkadziesiąt miejsc obsługi rowerzystów z ławkami, stojakami rowerowymi, wiatami, koszami i mapami turystycznymi. Na ważniejszych przystankach rowerzyści skorzystają z WC, gastronomii, miejsc noclegowych, wypożyczalni rowerów i sklepów. W ramach inwestycji powstanie też ważny obiekt inżynierski - kładka nad Bugiem.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl