Święto Wojska Polskiego w Białymstoku. Parada, wystawy i grochówka
Co roku 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Tego dnia można będzie bezpłatnie zwiedzić ekspozycje Muzeum Wojska w Białymstoku lub obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego na Rynku Kościuszki.
Grzegorz Chuczun
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.
Wojsko w centrum miasta
Z okazji święta w Białymstoku, tak jak w całej Polsce, odbędą się oficjalne uroczystości. Rozpoczną się one o godz. 12.30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Będą poprzedzone uroczystą Boską Liturgią w cerkwi pw. św. Mikołaja (godz. 8.30) oraz mszą święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP (godz. 11.00). Jeśli chodzi o nabożeństwa, to w piątek (17.08) o godz. 13.00 w tej samej intencji odbędzie się modlitwa w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej a w niedzielę (19.08) o godz. 10.00 nabożeństwo w parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej.
Jeszcze w środę, między godz. 13.30 a 16.00, na Rynku Kościuszki mieszkańcy będą mieli możliwość przyjrzenia się pokazom sprzętu wojskowego. Ponadto cały dzień mogą za darmo zwiedzać Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego.
– W najbliższą środę, 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego można będzie bezpłatnie zwiedzać Muzeum Wojska w Białymstoku. Warto się tam wybrać między godziną 9.30 a 16.30 i poznać zbiory tej placówki – zachęca zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Na zwiedzających będą czekały m.in. wystawy stałe – Między dwiema wojnami 1914-1939, Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956 oraz Wojsko Polskie 1956-2010. Obejrzeć także będzie można wystawę Święto Wojska Polskiego, przybliżającą genezę tego dnia. Nowością są Zagadki Niepodległości. Escape room – tu obowiązują zapisy telefoniczne.
Grochówka będzie na bank
Zaplanowane są także wydarzenia towarzyszące. W środę o godz. 18.00, przy ul. Pięknej, rozpocznie się piknik rodzinny My Polacy organizowany przez Narodowy Bank Polski. Z tej okazji przygotowana zostanie wystawa monet okolicznościowych, gry, zabawy, konkursy. Będzie można spróbować także wojskowej grochówki. Natomiast o godz. 21.00 odbędzie się transmisja spektaklu z placu Piłsudskiego w Warszawie pt. Wolność we krwi.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl