Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego rozpocznie w Białymstoku o godz. 9.00 liturgia w cerkwi pw. Św. Mikołaja przy ul. Lipowej. 2 godziny później odbędzie się uroczysta msza św. w katedrze.
O godz. 12.30 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Zaś miłośnicy militariów, między godz. 10.00 a 16.00, będą mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy.
Obchodom towarzyszą imprezy dodatkowe: bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych w Muzeum Wojska oraz koncert fortepianowy pieści patriotycznych i wojskowych na skwerze Armii Krajowej.
Więcej:
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Wojska, koncert i nowa diorama
Na obchody zapraszają prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dowódca 18. Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Marcin Frączek, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.
Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się również w wielu mniejszych miejscowościach regionu. W Supraślu, oprócz nabożeństw i uroczystości patriotycznych pod pomnikiem Orła Białego, zaplanowano piknik rodzinny. W programie m.in. animacje, gry i zabawy dla najmłodszych, pokaz służb mundurowych, dmuchany zamek, zjeżdżalnia, wata cukrowa oraz grochówka wojskowa dla wszystkich uczestników pikniku. Ponadto zostanie otwarta wystawa Ku niepodległości.
Program:
Obchody Święta Wojska Polskiego w Supraślu
Święto Wojska Polskiego przypomina nam, że w naszych dziejach Naród Polski odnosił wspaniałe zwycięstwa, które kształtowały nie tylko jego własny los, ale wyznaczały także bieg zdarzeń w Europie. Trzeba nawiązywać do chlubnych kart naszej historii, która pozwala nam lepiej zrozumieć współczesność - napisał w liście otwartym z okazji Święta Wojska Polskiego Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Zieliński podkreślił też, że dzisiaj również musimy dbać o potencjał obronny polskiej armii i umacniać sojusze zwiększające nasze bezpieczeństwo. Wobec odradzającego się coraz wyraźniej imperializmu rosyjskiego rozbudowa polskiej armii, zwiększona obecność w Polsce sojuszniczych wojsk NATO oraz utworzenie formacji obrony terytorialnej są absolutną koniecznością i najważniejszą powinnością wobec państwa i narodu. Ze szczególną intensywnością odczuwamy te problemy tutaj, w północno-wschodniej Polsce, żyjąc na co dzień w bliskim sąsiedztwie tzw. przesmyku suwalskiego.