Święto Wojska Polskiego - będzie piknik militarny i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin
W niedzielę (15.08) obchodzimy święto Wojska Polskiego. Upamiętnia się wtedy Cud nad Wisłą, czyli Bitwę Warszawską z 1920 r. Jak co roku w mieście przygotowano uroczystości w centrum miasta. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji dla całych rodzin.
UM Białystok
Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920, nazywaną Cudem nad Wisłą. Wówczas wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Zdaniem historyków owa bitwa należy do jednej z 18 najważniejszych starć w dziejach całego świata.
Główne uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego zaplanowano w niedzielę o godz. 12.30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej, o godz. 8.00 w parafii wojskowej pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra Sołuńskiego przy ulicy Warszawskiej 16 zostanie odprawiona liturgia, o godz. 10.00 w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Dolistowskiej 17 odbędzie się nabożeństwo. Z kolei o 11.30 w archikatedrze zostanie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Uroczystości przewodniczył będzie Bp Henryk Ciereszko, administrator Archidiecezji Białostockiej.
W trakcie uroczystości pod pomnikiem zagra Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Uczestnicy wydarzenia będą mogli podziwiać też defilady wojskowej, której w ubiegłym roku (ze względu na pandemię) nie było. Od godz. 13.30 do 16.00 w centrum miasta mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego, co zawsze wiąże się z dużym zainteresowaniem głównie najmłodszych białostoczan. O godz. 14.00 wszyscy chętni będą mogli skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.
Atrakcje w Muzeum Wojska
Z okazji święta Wojska Polskiego wiele wydarzeń towarzyszących głównym uroczystościom przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku. Od godz. 12.30 do 20.00 można będzie zwiedzać dostępne w placówce ekspozycje stałe: Między dwiema wojnami”, Przeciw dwóm wrogom, Wojsko Polskie 1956-2010 oraz wystawa czasowa Zmechanizowani. Do tego pokazywane będą też obrazy Jerzego Kossaka ze scenami z wojny polsko-bolszewickiej. Natomiast w przestrzeni miejskiej można zobaczyć wystawy: Bielecki. 1944 (ul. 11 Listopada, ogrodzenie Stadionu Lekkoatletycznego), Do trzech razy sztuka – powstania śląskie z lat 1919-1921 (skwer św. Konstantyna Wielkiego), Byłem oficerem 42. pułku piechoty (Stadion Miejski w Białymstoku).
O godz. 12.30 odbędą się zajęcia edukacyjne pt. Rodzinna Niedziela. Mój własny model”. Dzici w wieku 6-12 lat będą wspólnie zastanawiać się jak wygląda taki model i jak go stworzyć. Inspiracją do zaprojektowania i wykonania własnych modeli będzie wystawa pt. Zmechanizowani”. Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmowane są w kasie muzeum (ul. J. Kilińskiego 7, Białystok, wtorek–niedziela, od godz. 9.30) oraz telefonicznie (85 741 64 49). O udziale decydować będzie kolejność zapisów.
Od 13.00 do 17.00 potrwa pokaz modeli terowanych Podlaskiego Centrum Modelarskiego, między innymi skoki modeli ze skoczni, udostępnienie małych modeli dzieciom do zabawy na wyznaczonym terenie, symulacja bitwy, mini wystawa.
W godz. 14.00-17.00 dostępna będzie strefa dziecka z grami edukacyjnymi i drewnianymi modelami pojazdów wojskowych do składania.
W godz. 15.00-16.00 zaplanowano plenerowy panel dyskusyjny poświęcony wpływowi popkultury na postrzeganie żołnierzy Wojska Polskiego. W dyskusji uczestniczyć będą: Andrzej Kłopotowski (komiks, media), Mateusz Szukajt (gry komputerowe), Tomasz Wesołowski (film). Moderatorem dyskusji będzie Marcin Tomkiel.
Na koniec przygotowane będzie kino plenerowe. W godz. 18.00-19.30 odbędzie się okaz filmu Cud nad Wisłą” (1921 r., reżyseria: Ryszard Bolesławski) poprzedzony wstępem historyka Marka Gajewskiego. Wystąpienie tłumaczone będzie na język migowy.
Osoby, które będą najbardziej zaangażowane w przygotowane wydarzenia mogą liczyć na bony na lody moro, które można będzie zrealizować tego samego dnia w White Bear Ice Cream.
Obchody poza Białymstokiem
W Choroszczy o godz. 18.00 w tamtejszym kościele odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie główne uroczystości zaplanowano na godz. 19.00 w Miejscu Pamięci Narodowej – Wzgórzu Straceń, Szubienicy”.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl