Święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele katolickim
2 lutego Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Ofiarowanie Pańskie jest potocznie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Tego dnia również przypada dzień osób konsekrowanych. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.
Według Ewangelii Jezus, zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. Został nazwany przez mędrca Symeona światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela. Dlatego ta uroczystość jest bogata w symbolikę światła.
W Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny - Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic. Na znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach, również zapala się gromnice. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życie nowo ochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie.
źródło: ekai.pl
MAG