Świetny wynik Wyższej Szkoły Agrobiznesu w prestiżowym rankingu
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży najwyżej notowaną uczelnią niepubliczną w Polsce północno-wschodniej i 36. uczelnią niepubliczną w kraju. To doskonały wynik.
WSA
Ta uczelnia niepubliczna jest najlepsza w regionie
Niedawno opublikowany został ranking miesięcznika Perspektywy. Dzięki niemu poznaliśmy najlepsze uczelnie publiczne i niepubliczne. W przypadku tych drugich bardzo dobrą notę otrzymała Wyższa Szkoła Agrobiznesu, która na około 300 placówek niepublicznych zajęła 36. miejsce w kraju, awansując o 9 miejsc w porównaniu do roku 2018. Zgodnie z rankingiem WSA jest najwyżej klasyfikowaną uczelnią niepubliczną w Polsce północno-wschodniej (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie).
Awans ten bardzo ucieszył rektora uczelni – Romana Englera:
- Uczelnia cały czas podnosi jakość kształcenia, czego wyrazem są pozytywne oceny Polskiej komisji akredytacyjnej. Stawianie na kształcenie praktyczne przekłada się na dobre przygotowanie absolwentów do wymagań rynku pracy, czego efektem są ich wysokie zarobki, co potwierdza system ELA prowadzony przez MNISZW. Wszystkie te działania powodują, że uczelnia awansowała o 9 pozycji w rankingu uczelni niepublicznych, a jednocześnie jest najwyżej sklasyfikowaną uczelnią niepubliczną z Polski północno-wschodniej. Tak wysoka pozycja mobilizuje do jeszcze większego wysiłku i starań w celu polepszenia funkcjonowania uczelni – mówi.
Jak podkreśla rektor, duży nacisk kładziony jest na kadrę dydaktyczną, bowiem to także od niej zależy rozwój studentów i zdobywanie przez nich wiedzy.
- Przykładamy dużą wagę do awansów naukowych naszych pracowników i w dalszym ciągu będziemy to robić, aby studenci mieli dostęp do najlepszej kadry dydaktycznej i naukowej, co zostało docenione w rankingach – wyjaśnia rektor.
Stawia się na umiędzynarodowienie placówki
Uczelnia kładzie też nacisk na rozwijanie umiędzynarodowienia placówki. Obecnie Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży współpracuje z pracodawcami z Anglii, Niemiec, Grecji, Korsyki i Litwy oraz uczelniami z Bułgarii, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy. Dzięki temu stworzone są świetne warunki do realizacji praktyk zagranicznych oraz zarobkowania przez studentów.
- Ogromną wagę przykładamy do współpracy z pracodawcami z regionu. Dzięki temu studenci mogą odbywać praktyki i zajęcia praktyczne, co sobie bardzo cenią – tłumaczy Engler.
Dominują uczelnie w wielkich aglomeracjach
Warto wspomnieć, że wśród najwyżej notowanych w rankingu uczelni niepublicznych dominują uczelnie z wielkich aglomeracji. Tylko 4 funkcjonują w miastach do 60 tys. mieszkańców, a wśród nich znajduje się WSA.
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży funkcjonuje od 1996 roku. Uczelnia obecnie kształci 1200 studentów na 6 kierunkach o profilu praktycznym (budownictwo I stopnia, pedagogika I stopnia, towaroznawstwo I stopnia, rolnictwo I i II stopnia, bezpieczeństwo wewnętrzne I i II stopnia, pielęgniarstwo I i II stopnia. Placówka przygotowuje też kilka nowych kierunków – ekonomię, logistykę i inżynierię transportu oraz multimedia i grafikę użytkową.
Zainteresowani mogą wybierać też spośród sporej oferty studiów dyplomowych (do wyboru są m.in. administrator systemów informatycznych, agrotechnika i rolnictwo precyzyjne, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo i higiena pracy, rolnictwo, terapia zajęciowa z arteterapią czy organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia/oświacie/samorządzie terytorialnym.
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży prowadzi również już od 7 lat Akademickie Szkoły Ponadgimnazjalne, w których kształci się 300 uczniów. W ASP kształci na kierunku technik informatyk, w tym w klasie mundurowej oraz w klasach Liceum Ogólnokształcącego o profilu mundurowym.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl