Światowy dzień bez tytoniu i jego reklam
Palenie papierosów i związane z tym choroby zabijają rocznie 6 mln osób na świecie. 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Tematem przewodnim jest zakaz reklamy, promocji i sponsorowania tytoniu.
sxc.hu
W Polsce Dzień Bez Tytoniu obchodzony jest od roku 1989. Palenie papierosów stało się w dzisiejszych czasach jedną z najpoważniejszych przyczyn zagrożenia zdrowia i przedwczesnej umieralności na świecie. Prócz zdrowotnych palenie pociąga za sobą poważne skutki społeczno-ekonomiczne.
Liczby mówią tutaj same za siebie. Z powodu chorób nowotworowych, które są wynikiem palenia tytoniu, na świecie co roku umiera prawie 6 milionów ludzi. W samej Polsce jest to prawie 70 tys. - to kilkanaście razy więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.
W tym roku głównym tematem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest zakaz reklamy, promocji i sponsorowania używki. Lekarze uważają, że jest to ważny temat, który może uchronić dzieci i młodzież przed rozpoczęciem nałogu.
- Młodzi ludzie zaczynają palić, aby zamanifestować swoją dorosłość, szybko jednak okazuje się, że są już uzależnieni - mówi Bogumiła Mikulicz, białostocka lekarka.
O zakazie reklamy, promocji i sponsorowania tytoniu polski Sejm podjął decyzję już w 1999 roku. W 2010 roku zakazano eksponowania w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl