Celem zajęć jest ożywienie i popularyzacja zanikających dziedzin rękodzieła charakterystycznych dla naszego regionu; garncarstwa, plecionkarstwa ze słomy i wikliny oraz tkactwa.
Zajęcia odbywają się równolegle w trzech pracowniach udostępnionych przez Liceum Plastyczne im. A. Grottgera w Supraślu. Prowadzą je Mirosław Piechowski , który uczy garncarstwa, Zoja Majstrowicz zdradza tajniki plecionkarstwa ze słomy, a Celina Bałdyga plecionkarstwo z wikliny, natomiast Danuta Gadulska uczy tkactwa dwuosnowowego. Uczestnikami warsztatów są instruktorzy placówek kultury, pracownicy skansenów, działów etnograficznych muzeów, nauczyciele, twórcy amatorzy lub po prostu entuzjaści sztuki ludowej.
Otwartym zakończeniem warsztatów będzie Twórcza Sobota (14 lipca). Przed pałacykiem Buhcholtza, w godz. 10-17 odbędą się pokazy umiejętności rękodzielniczych i festyn z lokalnymi twórcami.
Ponadto w październiku br. odbędzie się wystawa powarsztatowa i wydanie publikacji ukazującej efekty pracy uczestników warsztatów oraz konferencja na temat Rękodzieło ludowe - tradycja, dzień dzisiejszy i perspektywy na przyszłość.
Więcej o wydarzeniu:
Twórcza sobota w Supraślu