Supraśl odda działkę w użytkowanie wieczyste. Gmina szuka chętnych
Supraśl ma na zbyciu działkę położoną przy ul. Uroczysko Pustelnia. Gmina chce przekazać ją chętnemu inwestorowi, który wybuduje tam zakład lecznictwa uzdrowiskowego.
UM Supraśl
Działka ma powierzchnię 0,4108 ha i mieści się przy ul. Uroczysko Pustelnia w Supraślu.
– Teren posiada kształt wieloboku i jest dogodny do wymaganego zagospodarowania. Jego obszar jest płaski i nieurządzony. Po stronie północno-zachodniej przebiega droga lokalna o utwardzonej powierzchni. Bezpośrednie, bliskie sąsiedztwo stanowią nieruchomości usługowe z zakresu ochrony zdrowia, rekreacji i wypoczynku oraz zabudowy jednorodzinnej. Wobec przyszłego inwestora mamy jasne oczekiwania: chcemy, żeby wniósł on istotny wkład do rozwoju funkcji turystycznych i uzdrowiskowych Supraśla poprzez budowę kolejnego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego - przekazuje Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.
Dla działki wydano warunki zabudowy. Ma na niej powstać zespół budynków lecznictwa ze szczególnym uwzględnieniem lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia ambulatoryjnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, z przyłączami i oświetleniem oraz układem komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej z parkingami i zjazdami. Działka znajduje się na obszarze, który aktualnie nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Przyszły inwestor będzie miał 3 lata na zagospodarowanie nieruchomości od dnia oddania jej w użytkowanie wieczyste. Oznacza to, że w tym czasie będzie musiał postawić budynek na potrzeby zakładu lecznictwa uzdrowiskowego wraz z infrastrukturą techniczną oraz zapewnić funkcjonowanie tego zakładu. To z kolei oznacza wykonanie robót budowlanych związanych z wykończeniem budynku w taki sposób, aby odpowiadał on wszystkim wymogom umożliwiającym udzielenie świadczeń zdrowotnych - informuje supraski magistrat.
Ponadto potrzebne będzie uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku zakładu.
– Inwestor zyska olbrzymi potencjał tkwiący w naszej całej gminie i pewny zwrot z inwestycji z dużym zyskiem. Tempo, w jakim Supraśl rozwija się i nabiera skrzydeł, jest niesamowite. Miasto i jego okolice pełne są atrakcji, które ściągają tutaj zarówno rzesze zwykłych turystów, jak i celebrytów. Mamy mnóstwo zabytków historycznych, zwłaszcza związanych z Zakonem Ojców Bazylianów, z których drukarni wyszły do Narodowego Skarbca Polaków m.in. pierwsze tłumaczenie Podróży Kapitana Guliwera Jonathana Swifta, jak również jedna z najbardziej znanych z polskich kolęd Franciszka Karpińskiego: Bóg się Rodzi; mamy trasy rowerowe, stawy, lasy; wspaniałą kuchnię oraz mnóstwo imprez - dodaje burmistrz.
W Supraślu niedawno zrewaloryzowany i przebudowany został miejski Park Saski, w którym stanęła tężnia solna.
- Absolutną tegoroczną perełką są Kantyki Supraskie, czyli unikatowe, odtworzone z rękopisów z XVII wieku unikatowe śpiewy zakonników bazyliańskich. Pieśni te zrekonstruowaliśmy wraz z ukraińskimi naukowcami, a ich prawykonanie doczekało się emisji telewizyjnej. Jestem przekonany, że inwestowanie w Uzdrowisku Supraśl będzie niezwykle opłacalne, gdyż to wschodząca gwiazda północno-wschodniej Polski - podsumowuje Dobrowolski.
Oferty można składać do 4 listopada. Gmina Supraśl chce oddać działkę w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. Szczegółowe informacje na temat działki można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Supraślu oraz na stronie BIP.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl