Nauka

Wróć

Sukcesy, nowe inwestycje i jubileusz. UwB podsumowuje miniony rok

2022-01-02 09:02:47
Kolejnych 6 pracowników naukowych UwB otrzymało tytuł profesora. Na uczelni powiększyło się grono doktorów habilitowanych i badaczy ze stopniem doktora. Nie zabrakło również prestiżowych nagród i wyróżnień, ważnych projektów i inwestycji. Taki był 2021 r. na UwB.
Malwina Witkowska
Wraz z uroczystą inauguracją roku akademickiego 2021/2022 największa podlaska uczelnia rozpoczęła 25. rok swojej działalności. Jej historię, rozwój i teraźniejszość można było zobaczyć na niezwykłej wystawie, która stanęła na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Jubileuszowych wydarzeń będzie więcej - już wkrótce ruszy m.in. specjalna strona internetowa poświęcona 25-leciu UwB.

Nowi profesorowie, doktorzy i doktorzy habilitowani

Niezmiennie od lat największą siłą Uniwersytetu w Białymstoku jest jego rozwój naukowy.

W 2021 r. kolejnych 6 pracowników naukowych UwB otrzymało tytuł profesora. To prof. Elżbieta Dąbrowicz (Wydziału Filologiczny), prof. Anna Wydrycka (Wydziału Filologiczny), prof. Wioletta Wejs-Milewska (Wydział Filologiczny), prof. Andrzej Panasiuk (Wydział Prawa), prof. Piotr Nowak (Instytut Filozofii) oraz prof. Andrzej Stupakiewicz (Wydział Fizyki).

Na uczelni powiększyło się również grono doktorów habilitowanych (ten stopień uzyskało 9 pracowników UwB) oraz doktorów (8 pracowników UwB).

Wyróżnienia i nagrody

W 2021 r. UwB jako jedna z 19 polskich uczelni, znalazł się wśród najlepszych na świecie w najnowszej edycji QS World University Rankings 2022. UwB został w tym zestawieniu uwzględniony po raz pierwszy i jako jedyna uczelnia z województwa podlaskiego.

Uniwersytet w Białymstoku znalazł się również w prestiżowym gronie 25 polskich uczelni akademickich odnotowanych w corocznym rankingu dyscyplin – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Tutaj również UwB był jedynym reprezentantem województwa podlaskiego.

Kolejne ważne wyróżnienie: Uniwersytet w Białymstoku, jako jedna z sześciu szkół wyższych w Polsce, został uhonorowany nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award.

Ponadto czworo naukowców UwB ponownie znalazło się wśród najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych. Ranking opublikowała firma Elsevier. Na liście znaleźli się: prof. Piotr Jaranowski – astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof UwB – biochemik z Wydziału Biologii, a także dwoje pracowników Wydziału Chemii: prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną i prof. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów.

Ważne inwestycje

Największa podlaska uczelnia wyłoniła wykonawcę siedziby dla swojej Filii w Wilnie – Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego. Budynek zaprojektuje i wybuduje litewska firma UAB MOSTA. Nowa siedziba ma być gotowa w ciągu 3 lat. Koszt inwestycji to nieco ponad 8,5 mln euro.

Ponad 30 mln zł kosztował z kolei nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w kampusie przy ul. Ciołkowskiego, który został otwarty w połowie roku. Do dyspozycji studentów, pracowników UwB, a także mieszkańców są m.in.: wypożyczania, czytelnia z antresolą i wewnętrznym dziedzińcem, kabiny do pracy indywidualnej. W nowej siedzibie biblioteki zmieści się nawet milion woluminów.

Z biblioteką sąsiaduje Obserwatorium z Planetarium. Jego budowa jest już zakończona, a w tym roku na najwyższej kondygnacji został zamontowany nowoczesny, ważący kilkaset kilogramów teleskop ASA 600. Średnica głównego lustra wynosi 60 centymetrów. To unikatowy i jeden z największych tego typu teleskopów w Polsce. Będzie używany do celów dydaktycznych i naukowych.

Promocja UwB

W 2021 r. UwB, po raz pierwszy w swojej historii, zaprezentował się podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. Pokazał osiągnięcia swoich naukowców, promował edukację proekologiczną i rozdawał piękne prezenty prosto z Wydawnictwa UwB.

Zdrowy i ekologiczny styl życia Uniwersytet w Białymstoku promuje także dzięki własnej pasiece, która stanęła na dachu Wydziału Biologii. Pierwsze miodobranie odbyło się w lipcu. Udało się zebrać ok. 30 kg miodu na cele promocyjne.

Ponadto największy wydział UwB, czyli Wydział Prawa w tym roku udowodnił, że sport jest dla nich ważny. Dlatego wzięli udział w Nocnej Piątce i Szybkiej Dysze podczas wrześniowych biegów ulicznych organizowanych przez Fundację Białystok Biega. Władze Wydziału Prawa ufundowały także nagrody pieniężne dla najszybszych biegaczy i biegaczek.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl