Sukces Wydziału Prawa. Wysoko oceniono jego działalność naukową
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku może poszczycić się tym, że otrzymał najwyższą ocenę w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej. Nota ta sprawia, że Wydział znalazł się wśród najlepszych jednostek naukowych w kraju.
Magda Zaręba/Wydział Prawa
Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał najwyższą ocenę w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej – kategorię A+. Taki wynik plasuje w czołówce najlepszych instytucji naukowych w Polsce.
- Kategoria A+ to najwyższa możliwa ocena naszej działalności naukowej i świadczy o najlepszej jakości osiągnięć badawczych pracowników Wydziału, które dały podstawę do tej wyjątkowo wysokiej oceny - mówi dziekan Wydziału Prawa prof. dr hab. Mariusz Popławski. - Składam podziękowania wszystkim pracownikom Wydziału Prawa, którzy ciężko zapracowali na ten sukces. Pierwszorzędna współpraca i wzajemne wsparcie zaowocowały uzyskaniem najwyższej kategorii naukowej – dodaje.
Czym jest ewaluacja naukowa? Jest to ocena jakości działalności naukowej przeprowadzana w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie. Przyznając ocenę pod uwagę brane są indywidualne osiągnięcia pracowników, którzy są przedstawicielami konkretnej dyscypliny naukowej. Najwyższą notą, jaką można otrzymać jest A+. Konkretna dyscyplina w ramach uczelni bądź innej jednostki szkolnictwa wyższego może dostać następujące oceny: A+, A, B+, B oraz C.
O tym, jaką notę otrzyma dany podmiot decyduje Minister Edukacji i Nauki. Przyznana kategoria świadczy o pozycji, poziomie i prestiżu uczelni czy danego wydziału.
Ewaluacja jest przeprowadzana w ramach kryteriów
Ewaluację przeprowadza się w ramach trzech kryteriów. Pierwszy dotyczy poziomu naukowego bądź artystycznego prowadzonej działalności naukowej. Pod uwagę brane są oceny publikacji naukowych pracowników danej jednostki oraz patentów. Druga kategoria dotyczy efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych, które ocenia się na podstawie środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów różnego typu. Pod uwagę brana jest również komercjalizacja wyników badań, prac rozwojowych oraz prace naukowe, które zostały przeprowadzone na zlecenie podmiotów nienależących do sektora szkolnictwa wyższego i nauki.
Ostatnim kryterium ewaluacji jest wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, który ocenia się na podstawie opisów pokazujących związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp.
- Jestem dumny i przekonany, że to zasługa znakomitej pracy każdego z nas. Kategoria A+ cieszy i zobowiązuje do dalszego wysiłku. Mogę z satysfakcją powiedzieć, że ta ocena jakości działalności naukowej, obok przyznanego wcześniej przez Polską Komisję Akredytacyjną Certyfikatu Doskonałości Kształcenia, świadczy o znakomitej, wyróżniającej się na poziomie krajowym, pozycji Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku - podsumowuje dziekan wydziału prof. Popławski.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl