Ciekawostki

Wróć

Sucha karma dla psa - jaką wybrać?

2022-05-27 13:51:49
Często właściciele zwierząt zastanawiają się, jaka karma dla psa będzie najlepsza, zapewni mu zdrowie i witalność na lata. Niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ żywienie psa jest bardzo złożonym procesem i zależy od wielu czynników takich jak rasa, wielkość psa, przeznaczenie czy wiek.
freepik.com
Sucha karma dla psa, której skład jest naturalny i zbilansowany z pewnością zapewni Twojemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki mineralne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Karmy dla psów - czym się kierować?

Najważniejszą zasadą, którą musisz kierować się zawsze to czytanie składów! Idąc do sklepu i robiąc zakupy dla siebie i rodziny na pewno zwracasz uwagę na to co kupujesz i jaką to ma etykietę. Chcesz kupić najlepsze wędliny, owoce i warzywa oraz gotowe dania. Tą samą zasadą warto się kierować przy wyborze karmy suchej dla psa.

Przede wszystkim czytając skład pożywienia dla naszego pupila zwróć uwagę, czy pierwsze miejsce zajmuje słowo MIĘSO. Jeżeli tak właśnie jest, to możesz założyć, że stanowi ono największy procent składników w tej karmie. Na etykiecie jest zawarta informacja o tym, ile mięsa jest w karmie np. 80% mięsa z kaczki, 10% mięsa wołowego - wtedy możesz być pewny/pewna, że pożywienie to jest naprawdę dobrej jakości.

Problem pojawia się, gdy w składzie karmy na pierwszym miejscu znajdujemy informacje takie jak: produkty pochodzenia zwierzęcego, białko, kurczak - oznacza to nic innego, jak to, że w danej karmie jest wszystko co pochodzi od danego zwierzęcia, natomiast nie ma w nim czystej postaci mięsa. Możemy się zatem spodziewać różnego rodzaju chrząstek, tłuszczu, skór i jej wytworów oraz podrobów, natomiast mięsa np. piersi z kurczaka lub legawy wołowej tam na pewno nie znajdziemy.

Kolejny składnik to mączka mięsna. Niestety oznacza ona nic innego jak wysuszone i sproszkowane mięso. Jednak nie należy mylić jej z mączką mięsno-kostną, ponieważ ona w swoim składzie zawiera zmielone kości z fragmentem mięśni, tłuszczu itp. Składnik ten powstaje jako „odpad” po rozbiórce tuszy. Należy pamiętać, że w takich częściach tuszy jak wytwory skóry (dzioby, pazury) nie ma nic złego, ponieważ również stanowią one źródło niezbędnego białka, jednak nie mogą być one jedynym jego dostawcą!

Pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego to zawsze będzie czyste mięso. Dla przykładu - psy będące na diecie BARF często dostają nawet całe zwierzęta (przepiórki, króliki) łącznie z futrem i piórami jednak nie może to być jedynym źródłem ich diety. Reasumując, zawsze musimy sprawdzić procentową zawartość mięsnych składników, na pierwszym miejscu musi być czyste mięso, a później możemy spodziewać się podrobów, wytworów skóry, kości itp. Warto też zwrócić uwagę na polskie tłumaczenia nazw anglojęzycznych, ponieważ zdarza się, że słowo „chicken” zostaje przetłumaczone na „świeże mięso z kurczaka” co nie jest poprawnym oznaczeniem.

Być może zainteresują Cię karmy hipoalergiczne dla psa: https://www.husse.pl/pies/suche-karmy-dla-psow-super-premium/karmy-hipoalergiczne-dla-psow/

Karmy dla psa - jaka powinna być w nich zawartość mięsa?

Procentowa zawartość mięsa jest niezwykle ważna i może być ona podana zarówno przed wysuszeniem mięsa jak i po. Przykładowo - jeżeli na etykiecie jest napisane, że dana karma zawiera 75% świeżego mięsa z kurczaka, to oznacza to, że tyle właśnie mięsa użyto do produkcji pożywienia, jeszcze przed wysuszeniem i jego sproszkowaniem. Warto pamiętać, że podczas obróbki termicznej 80% wody ze świeżego mięsa jest usuwane, a wysuszone mięso zamienia się w proszek, z którego jest stworzona sucha karma. Natomiast jeżeli w składzie mamy podaną ilość np. 30% mięsa dehydratyzowanego, to właśnie taki procent mięsa jest rzeczywiście w tej karmie. Kluczową zasadą jest to, że mięso zawsze powinno znaleźć się w składzie karmy!

Zobacz również: https://www.husse.pl/pies/mokre-karmy-dla-psow/

Karma dla psa sucha - co ze zbożami?

Najlepiej wybierać karmy bezzbożowe, ponieważ są one lepiej przyswajalne przez organizm naszego pupila. Zboża często zwiększają wagę i objętość karmy, jednak nie są źródłem składników odżywczych. Jeżeli już dajemy karmę zbożową, to warto zwrócić uwagę na rodzaj tych roślin. Warto wybrać karmę z owsem lub ryżem, a unikać pszenicy i kukurydzy, gdyż nie mają one wielu wartości odżywczych i są słabo przyswajalne.

Karmy ze zbożami powodują częstsze wypróżnianie się naszych pociech, a przy przejściu na karmę bezzbożową właściciele zauważają znaczną różnicę w zmniejszeniu się ilości wypróżnień i wielkości stolca. Dobrze, jeżeli w suchej karmie dla psa w składzie widnieją również warzywa, owoce i zioła, ponieważ są źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Nic innego w pożywieniu naszych psów nie jest potrzebne.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]