Styczniowy repertuar BTL. Sprawdź, co na afiszu
Na początek nowego 2012 roku białostoccy lalkarze zapraszają do obejrzenia dwóch sztuk dla dzieci: Misiaczka i Calineczki. Natomiast widzowie dorośli mają okazję, by zobaczyć oryginalne sceniczne wersje wielkich dzieł literatury pięknej w spektaklach Montecch i Capuleti oraz Marsz, marsz, Gombrow...ski. Dodatkową propozycją jest Wesele Figara - spektakl dyplomowy studentów Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku.
Magdalena Gorbacz
Magia teatru dla najmłodszych
Misiaczek to historia małego misia, który w jesiennym lesie nie może zapaść w sen zimowy. Autorką sztuki jest Marta Guśniowska, dramaturg BTL, a spektakl wyreżyserował Wiesław Czołpiński.
Misiaczkowi w zaśnięciu pomagają zwierzątka: Sroka, Wiewiórka, Krówka, Zając animowane przez aktorów: Sylwię Janowicz-Dobrowolską i Artura Dwulita. Klimat przedstawienia współtworzy również miękka, kolorowa, złożona z mnóstwa poduszek i kołder scenografia Gintare Vaivadaite z Litwy. Na Misiaczku można śmiało zasnąć, lecz nie z nudów, a pod wpływem magii teatru. Spektakl będzie grany w dniach: 4-5 stycznia o godz. 17 i 7 stycznia o godz. 16.
Sezon choinkowy w BTL rozpoczyna najnowszy spektakl stworzony w koprodukcji ze Słowakami - Calineczka. Opowieść o malutkiej dziewczynce z wielkim sercem wyróżnia brak dialogów oraz wykonana z naturalnych produktów scenografia. Andersenowska opowieść o poznawaniu świata to uniwersalna baśń dla wszystkich. Calineczka w wersji choinkowej będzie grana 8 stycznia o godz. 10.
Ponadczasowe dzieła dla dorosłych
Któż nie zna Romea i Julii, najsłynniejszej pary kochanków i historii opisanej w dramacie renesansowego pisarza, Williama Sheakspeare'a ? Ponadczasowe dzieło w plastycznej wersji pozbawionej słów wyreżyserował Rusłan Kudaszow, wybitny twórca współczesnego teatru rosyjskiego. Tekst Romeo i Julia został przełożony na obrazy, by pokazać wielkie emocje, które targają wszystkimi ludźmi. Całość jest zagrana gestem, maską, scenografią. Zespół 14 aktorów BTL i 4 studentów Akademii Teatralnej komponuje świat, w którym rządzą dwie przenikające się siły: miłość i nienawiść. Spektakl będzie grany w dniach 7-9 stycznia o godz. 18.
Kto lubi spektakle muzyczne, pełne przepychu kostiumy powiniem wybrać się na Wesele Figara. To jedna z najsłynniejszych oper geniusza wszech czasów, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Sztuka została wybrana jako przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jak radzą sobie na scenie można zobaczyć w dniach: 10-13 stycznia o godz. 18.
Artystycznym rozliczeniem z Polakami i polskością jest spektakl Marsz, marsz Gombro...wski na podstawie opowiadania Szczur Witolda Gombrowicza. To jedno z wcześniejszych i bez wątpienia najciekawszych opowiadań pisarza. Austriacki reżyser, Christoph Bochdansky, odczytał tekst na swój własny, niepowtarzalny sposób. Dodając do tego autorską, oryginalną scenografię, stworzył spektakl niezwykły, intrygujący i godny polecenia zarówno wielbicielom Gombrowicza, jak i młodym widzom, którzy go jeszcze nie poznali. Sztuka prowokuje do dyskusji na temat wad narodowych. Można ją zobaczyć w dniach 14-15 stycznia o godz. 19.
MAG