Stworzyli miasto z drewna. Ciekawy projekt białostockich studentów poleci do Dubaju
Studenci z Politechniki Białostockiej stworzyli symboliczne miasto z drewna. W ten sposób zaprezentują województwo podlaskie w Dubaju.
PB
Nietypowa prezentacja Podlaskiego w Dubaju
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stworzyli miasto z drewna, które będzie zaprezentuje nasz region na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju, gdzie w dniach 15-24 października odbędzie się Tydzień Podlaski - wówczas będzie promowana tutejsza kultura, nauka, turystyka i gospodarka.
Studenci długo rozważali jak powinien wyglądać ich projekt. Dzięki wsparciu i pomocy ekspertów z uczelni, urzędu marszałkowskiego, UwB, Fundacji Grupy Unibep Talent oraz Państwowego Instytutu Badawczego zrodził się pomysł stworzenia projektu o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Praca przedstawia wizję puszczy krzemowej, czystej gospodarki, które wraz z przyrodą tworzą ekosystem dwóch współgrających ze sobą organizmów.
- Prace nad projektem rozpoczęliśmy w styczniu 2020 roku – wspomina Sara Kowalczuk -Fijałkowska, współautorka projektu. – Proces był dość długi. Wymagał od nas dużej ilości zmian i dostosowania do obiektu w jakim będzie odbywać się nasza wystawa.
- Naszym zadaniem było zaprojektowanie wystawy, która będzie reprezentowała nasz region – dodaje Agnieszka Skorulska. – Uznaliśmy, że najlepiej zacząć od znalezienia tego, co uznajemy powszechnie za naszą lokalną podlaską tożsamość.
Inspiracją lokalna, drewniana architektura
Studenci skupili się przede wszystkim na drewnianej, lokalnej architekturze drewnianej, która osadzona jest w naturalnym środowisku:
- Puszcza Białowieska, całe bogactwo środowiska naturalnego naszego regionu były dla nas bardzo ważne – mówi studentka Karolina Sobolewska. – Uważamy, że nie da się dobrze zaprezentować naszej lokalnej tożsamości bez wskazania jej korzeni w naturze. W naszym projekcie staraliśmy się wprowadzić zwiedzających w klimat puszczy stosując naturalne materiały, faktury, czy nawet wielkoformatowe projekcje wyświetlane na ścianie.
Cała narracja została więc oparta o trzy potężne drzewa, takie, jakie można spotkać właśnie w puszczy. Każde z nich coś symbolizuje:
- Pierwsze drzewo będzie symbolizowało dary natury – opowiada współautor projektu Jakub Kondracki. – Zwiedzający za pomocą zmysłów wzroku, węchu, smaku i dotyku będą mogli zapoznać się z puszczą otaczającą Podlasie. W otworach nazwanych przez nas dziuplami będą mogli zobaczyć fragmenty puszczy, w wysuwających się szufladach dotknąć ziaren i innych darów natury, wręcz poczują zapach puszczy.
Drugie drzewo ma nawiązywać do rozwoju architektury i kultury naszego regionu, a trzecie jest krokiem do przyszłości.
- Trzecie drzewo symbolizuje wejście w środowisko. Otacza się ono drzewem rozłożonym, które wyszło z pierwszego kształtu. W środku będzie umiejscowiony hologram drzewa przyszłości – wyjaśnia Lipska. - Naszym zamysłem kompozycyjnym było ukazanie trzech etapów, które prezentują przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość – dodaje.
Atrakcją podczas wystawy w Dubaju będzie specjalnie przygotowany stolik z drewnianymi zabawkami nawiązującymi właśnie do naszego regionu. Będzie to niewątpliwie atrakcja przyciągająca najmłodszych uczestników wydarzenia.
- Ten projekt nauczył mnie, że do takich zadań należy podejść interdyscyplinarnie, zbadać region, poznać tożsamość mieszkańców, a dopiero później przełożyć to na architekturę, by nie była pusta tylko była nośnikiem tego co lokalne, tego co jest bliskie sercu ludzi z Podlasia – podsumowuje Agnieszka Skorulska.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl