Studentka wywołała pożar w akademiku. Ewakuowano mieszkańców
Na szczęście cała sytuacja okazała się jedynie ćwiczeniami. Strażacy przeprowadzili szkolenie mające na celu doskonalenie współpracy między jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Podczas ćwiczeń kładli szczególny nacisk na prawidłowe stosowanie technik ratowniczych oraz gaśniczych, aby jeszcze skuteczniej reagować w sytuacjach kryzysowych.
KM PSP w Białymstoku
Scenariusz pożaru był jednym z kluczowych elementów szerszych ćwiczeń przeprowadzonych na obiekcie Politechniki Białostockiej. Jak informuje st. kpt. Łukasz Wołyniec z Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku, ćwiczenia zaczęły się, gdy do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP wpłynęło zgłoszenie z systemu sygnalizacji pożarowej CSP, zainstalowanego w jednym z akademików Politechniki – Domu Studenta Alfa.
Zgłoszenie dotyczyło pożaru pomieszczenia kuchennego na VI piętrze budynku, gdzie doszło do zapalenia się oleju na patelni. Jedna z mieszkanek akademika, próbując ugasić ogień wodą, nieświadomie pogłębiła sytuację, co spowodowało wyrzut płonącej substancji. W wyniku tego incydentu kobieta doznała poparzeń, a ogień rozprzestrzenił się na całą kuchnię.
Przez doznane obrażenia, studentka nie była w stanie samodzielnie ewakuować się z budynku. W międzyczasie włączony został Dźwiękowy System Ostrzegawczy, który zaalarmował pozostałych mieszkańców budynku o pożarze, co uruchomiło procedurę ewakuacyjną.
W ćwiczeniach brały udział zastępy straży pożarnej z JRG Nr 4, JRG Nr 1 oraz JRG Nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku. Realizacja scenariusza miała na celu doskonalenie współpracy między różnymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej, w tym poprawę efektywności stosowania technik ratowniczych i gaśniczych.
Dodatkowo, ćwiczenia miały na celu ocenę gotowości personelu Politechniki Białostockiej, odpowiedzialnego za zarządzanie „Domem Studenta Alfa”, do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ważnym aspektem było również doskonalenie współpracy między służbami ratunkowymi a pracownikami uczelni, co w przypadku rzeczywistego zagrożenia umożliwiłoby szybsze i bardziej efektywne podjęcie działań. Takie symulacje są nieocenionym narzędziem w przygotowaniu na prawdziwe zagrożenia, ponieważ pozwalają na przetestowanie procedur oraz wypracowanie skoordynowanego działania, co w efekcie zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność interwencji w sytuacjach kryzysowych.
MW
24@bialystokonline.pl