Nauka

Wróć

Student z Białegostoku zaprojektował nowatorski wynalazek. Uczelnia chce go opatentować

2013-01-31 00:00:00
Nowatorska śruba szybkozłączna to wynalazek, na którego pomysł wpadł student Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej Michał Urbanowicz. Jest szansa, że urządzenie zostanie opatentowane. Byłoby to duże wyróżnienie i dla młodego naukowca, i dla całej uczelni.
Dokument patentowy
Michał Urbanowicz, student czwartego roku Politechniki Białostockiej na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, w lutym będzie bronił pracę dyplomową inżynierską dotyczącą zastosowania metody SMED na przykładzie stanowiska do nawijania cewek, która powstała pod kierunkiem dr. inż. Wiesława Urbana.

Badania związane z pracą dyplomową zostały przeprowadzone w firmie SMP Poland zajmującej się produkcją włączników, czujników i różnych rodzajów cewek. W ramach pracy dyplomowej powstał projekt śruby szybkozłącznej o nowatorskim charakterze.

Opracowana śruba szybkozłączna ma charakter wynalazku technicznego. Może służyć do szybszego przezbrajania maszyn produkcyjnych, a to znacznie zmniejsza straty oraz zwiększa efektywność produkcji.

Wspólnie z rzecznikiem patentowym na Politechnice Białostockiej została opracowana dokumentacja patentowa. Wynalazek, który powstał w ramach pracy dyplomowej został zgłoszony do ochrony patentowej do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek zawiera trzy zastrzeżenia dotyczące konstrukcji śruby.

Od lat 90. w Polsce spada liczba zgłaszanych wynalazków krajowych i udzielanych patentów. W 1990 r. zgłoszono 4105 wynalazków i przyznano 3242 patenty, natomiast w 2003 r. zgłoszono już tylko 2268 wynalazków i udzielono 613 patentów. Opatentowanie wynalazku powstałego na naszej Politechnice byłoby dużym wyróżnieniem dla uczelni. Patent ma duże znaczenie w świecie nauki.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl