Student z Białegostoku zaprojektował nowatorski wynalazek. Uczelnia chce go opatentować
Nowatorska śruba szybkozłączna to wynalazek, na którego pomysł wpadł student Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej Michał Urbanowicz. Jest szansa, że urządzenie zostanie opatentowane. Byłoby to duże wyróżnienie i dla młodego naukowca, i dla całej uczelni.
Dokument patentowy
Michał Urbanowicz, student czwartego roku Politechniki Białostockiej na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, w lutym będzie bronił pracę dyplomową inżynierską dotyczącą zastosowania metody SMED na przykładzie stanowiska do nawijania cewek, która powstała pod kierunkiem dr. inż. Wiesława Urbana.
Badania związane z pracą dyplomową zostały przeprowadzone w firmie SMP Poland zajmującej się produkcją włączników, czujników i różnych rodzajów cewek. W ramach pracy dyplomowej powstał projekt śruby szybkozłącznej o nowatorskim charakterze.
Opracowana śruba szybkozłączna ma charakter wynalazku technicznego. Może służyć do szybszego przezbrajania maszyn produkcyjnych, a to znacznie zmniejsza straty oraz zwiększa efektywność produkcji.
Wspólnie z rzecznikiem patentowym na Politechnice Białostockiej została opracowana dokumentacja patentowa. Wynalazek, który powstał w ramach pracy dyplomowej został zgłoszony do ochrony patentowej do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek zawiera trzy zastrzeżenia dotyczące konstrukcji śruby.
Od lat 90. w Polsce spada liczba zgłaszanych wynalazków krajowych i udzielanych patentów. W 1990 r. zgłoszono 4105 wynalazków i przyznano 3242 patenty, natomiast w 2003 r. zgłoszono już tylko 2268 wynalazków i udzielono 613 patentów. Opatentowanie wynalazku powstałego na naszej Politechnice byłoby dużym wyróżnieniem dla uczelni. Patent ma duże znaczenie w świecie nauki.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl