Nauka

Wróć

Studenci z Politechniki ze złotymi medalami. Zrobili wrażenie na międzynarodowej imprezie

2017-06-26 12:41:33
Pojechali, żeby zaprezentować swoje projekty, wrócili nagrodzeni złotymi medalami. Konstrukcje studentów Politechniki zostały docenione na międzynarodowych targach.
materiały prasowe
Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach zorganizowano po raz 10. Chodzi w nich o pobudzenie rozwoju gospodarki poprzez promocję wynalazków i innowacji. W czasie trwania imprezy wystawcy mają okazję do nawiązania współpracy z przemysłem i porozmawiania o komercjalizacji swoich projektów naukowo-badawczych.

Tegoroczna edycja targów odbywała się pod hasłem Innowacje dla przemysłu, medycyny i zdrowia oraz życia codziennego. W nowoczesnym centrum kongresowym w Katowicach prezentowali się wystawcy z 14 krajów świata - wśród nich przedsiębiorstwa, start-upy, młodzi wynalazcy, producenci i instytucje otoczenia biznesu. Pojawiła się tam także Politechnika Białostocka, która zaprezentowała dwa swoje projekty - Bobota i SENSO-Tunnel.

Bobot to inteligentny robot mobilny przeznaczony do pracy na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Ma pełnić tam funkcję elektronicznego opiekuna pomagającego pielęgniarkom i lekarzom, a także przyjaciela małych pacjentów, którym dłużą się dni spędzone w szpitalu. Projekt rozwijany jest przez studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Informatyki w międzywydziałowym kole naukowym Grupa Technologii Mobilnych

SENSO-Tunnel z kolei zbudowali studenci z koła naukowego BiomCyberMedic. Jest to urządzenie do terapii sensorycznej dzieci ze spektrum autyzmu. SENSO-Tunnel daje możliwość stymulowania jednocześnie trzech zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Dziecko samodzielnie pracuje i bawi się w tunelu, a terapeuta - dzięki kamerze i ekranowi - może monitorować zachowanie podopiecznego.

Obie ekipy studenckie są zadowolone z udziału w imprezie.

- Nasze stoisko było chętnie odwiedzane zarówno przez gości targów, jak i innych wystawców. Odbyło się wiele inspirujących rozmów. Otrzymaliśmy zaproszenie do pokazania naszych konstrukcji na kolejnych imprezach wystawienniczych, m.in. w Krakowie i Sosnowcu - relacjonuje dr inż. Mirosław Kondratiuk, opiekun koła naukowego Grupa Technilogi Mobilnych.

Jak podkreśla naukowiec, otrzymane wyróżnienia mają wielkie znaczenie, ponieważ motywują studentów do dalszej pracy.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl