Studenci przybliżają Szwecję
Projekcje filmów tych najnowszych i należących do klasyki, degustacje potraw, wystawy zdjęć, dyskusje. Wczoraj rozpoczął się drugi Festiwal Kultur Szwecja znana - nieznana.
Organizują go studenci Wydziałów Filologicznego i Historyczno - Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. - W zeszłym roku prezentowaliśmy Rumunię. Teraz wybór padł na Szwecję. Jest to kraj na tyle nieznany, że trzeba go promować - mówi Julita Glinka, członek komitetu organizacyjnego festiwalu z Naukowego Koła Kulturoznawczego.
W przedsięwzięcie zaangażowała się również szwedzka ambasada. Dzięki jej uprzejmości na uniwersytecie prezentowane są trzy wystawy: Szwecja i Szwedzi, Szwedzkie tradycje oraz poświęcona Astrid Lindgren i bohaterce jej książek, rudowłosej piegowatej Pippi Längstrump. Uroczyście otworzył je wczoraj Mikael Benthe, minister Ambasady Szwecji w Warszawie, który był honorowym gościem inauguracji festiwalu.
Impreza potrwa do poniedziałku, 1 grudnia. W jej programie wiele atrakcji, m.in. degustacja szwedzkich potraw. - Współpracujemy z Technikum Gastronomicznym. Jego uczniowie przygotują dwa tradycyjne dania związane z dniem św. Łucji - wyjaśnia Julita Glinka.
W festiwalu wezmą też udział Szwedzi studiujący na Uniwersytecie Medycznym. - Zaprosiliśmy kilka osób z różnych regionów Szwecji. Będą osoby, m.in. ze Sztokholmu i północy kraju, które opowiedzą nie tylko o Szwecji, ale podzielą się też swoimi wrażeniami związanymi ze studiowaniem w Białymstoku - opowiada Julita Glinka. Oba wydarzenia zaplanowano na piątek.
Dziś w programie festiwalu pokaz filmu Dzieci z Bullerbyn ze wstępem dr B. Olech o literaturze dziecięcej (godz. 15) oraz referat o szwedzkim podziemiu blackmetalowym połączony z prezentacją multimedialną (godz. 18). W środę otwarcie wystawy zdjęć polskich podróżników Tylko Szwecja (godz. 12). Natomiast w czwartek panel historyczny: Szwecja w dobie nowożytnej (godz. 9.40) oraz pokaz dwóch filmów Bergmana poprzedzony pokazem sondy przeprowadzonej na ulicach Białegostoku przez członków koła Integra na temat wiedzy o Szwecji (godz. 16).
Imprezy (oprócz poniedziałkowej wystawy numizmatycznej zaplanowanej w sali wystawowej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie) odbywają się w budynku na Placu Uniwersyteckim 1. Na wszystkie wstęp wolny.
andy