Studenci budują nowy bolid. Pierwszy taki w historii Politechniki Białostockiej
Studenci największej uczelni technicznej w regionie budują nowy bolid CMS-09. To pierwszy w historii Politechniki Białostockiej, który będzie miał napęd hybrydowy. Jeszcze w tym roku ma wystartować w zawodach w Austrii, na Węgrzech, w Czechach oraz w Polsce.
PB
Studenci z Wydziału Mechanicznego oraz z Wydziałów Elektrycznego i Informatyki, którzy tworzą zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club, tworzą nowy bolid CMS-09. Pojazd będzie różnił się od innych, które powstały na białostockiej uczelni tym, że będzie to konstrukcja o napędzie hybrydowym.
– Żeby konstruować bolidy, potrzebna jest pasja, potrzebna jest stale uzupełniana wiedza techniczna i kreatywność, ale jest też potrzebne wsparcie techniczne, merytoryczne i finansowe – przypomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Bardzo dziękuję władzom województwa, władzom miasta i naszym partnerom przemysłowym za wsparcie techniczne, ale też i finansowe działalności naszego koła naukowego. Uważamy, że tak zindywidualizowane podejście do kształcenia, umożliwienie studentom swobodnego wyboru tematów do realizacji sprawdza się w przypadku przyszłych inżynierów. Dziękuję studentom za tę pasję, za to zaangażowanie, które owocuje sukcesami na arenie międzynarodowej w zawodach Formuły Student i wierzę, że ten nowy bolid również odniesie wielkie sukcesy i rozsławi naszą uczelnię.
Takiego bolidu na Politechnice Białostockiej wcześniej nie było
Studenci cieszą się, że mają okazję stworzyć pierwszy bolid hybrydowy w historii największej uczelni technicznej w regionie.
– Dobraliśmy silniki oraz ich sterowniki – opowiada Bartosz Siłkowski, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i lider zespołu Cerber Motorsport. – Zaprojektowaliśmy przekładnię planetarną, mieszczącą się w 10-calowej feldze, co było dla nas nie lada wyzwaniem. Zmieniliśmy system zmiany biegów – zrezygnowaliśmy z systemu pneumatycznego, zaprojektowaliśmy nowy, jeszcze szybszy elektroniczny system.
Nie tylko to będzie wyróżniało nowy pojazd zespołu Cerber od poprzednich. Skrócono oś bolidy, dzięki czemu ma być bardziej zwinny na zakrętach. Nowa ergonomia ma też wpłynąć na bezpieczeństwo oraz wygodę kierowcy.
– Elementami naszego bolidu, które najbardziej rzucają się w oczy, jest rozbudowany pakiet aerodynamiczny – dodaje Kacper Stasiewicz, student Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – W tym sezonie dział ściśle związany z kompozytami postawił na rozwój w obszarach przedniego skrzydła oraz bocznej podłogi. Poprawialiśmy przepływ powietrza docierającego do chłodnicy, co zaowocować ma jeszcze niższymi temperaturami podczas pracy silnika.
W bolidzie będą dwie konfiguracje: z oraz bez napędu hybrydowego. Konstruktorzy skupili się także na poprawie transferu obciążeń między kołami. Zadbano też o układ chłodzenia.
W miejsce dwóch chłodnic znajdujących się po obu stronach monocoque zalazła się jedna większa chłodnica. Spowodowało to skrócenie przewodów oraz umożliwienie zamontowania układu wydechowego w sekcji bocznej. Zmiany pozytywnie wpłynęły na rozkład mas. Zmodyfikowaliśmy geometrię układu smarowania, mając na celu zwiększenie wydajności i redukcję masy - wyjaśnia Bartosz Siłkowski.
Nad bolidem pracuje kilkadziesiąt osób
Zespół, który tworzy bolid, tworzy 30 osób. Wszyscy podzieleni są na działy: Konstrukcji nośnej, Aerodynamiki, Zawieszenia, Jednostki napędowej, Elektroniki i Marketingu.
Projekt jest wspierany przez lokalne władze oraz wiele firm.
– My jako Miasto Białystok wspieramy ten projekt przede wszystkim dlatego, że on pokazuje, iż mamy bardzo kreatywnych młodych ludzi w naszym mieście na naszych białostockich uczelniach i, że warto wiązać swoją przyszłość, właśnie z Białymstokiem studiując tu, a później pracując – deklaruje Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku. – Jesteśmy zaangażowani w ten projekt od wielu, wielu lat. Warto go wspierać właśnie po to, by promować w ten sposób Miasto Białystok jako doskonałe miejsce do życia, ale też doskonałe miejsce do studiowania.
W 2023 roku zespół Cerber Motorsport wygrał zawody Formuła Student Polska. Wcześniej zajął 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Formula Student Romania! W 2022 roku bolid CMS-08 osiągnął historyczny wynik w rankingu końcowym, plasując się na 4. pozycji w Formula Student Germany.
Redakcja
24@bialystokonline.pl