Aktualności

Wróć

Strzelnica w każdym powiecie. Czy wybudują je podlaskie samorządy?

2023-01-24 15:24:53
Ministerstwo Obrony Narodowej chce dofinansować budowę strzelnic umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży. W obiektach tych mają ćwiczyć uczniowie szkół, ale też członkowie pozarządowych organizacji proobronnych, żołnierze Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariusze innych formacji.
pixabay
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs, w ramach którego przyzna dotacje na budowę strzelnic. Chce wesprzeć przede wszystkim budowę obiektów umożliwiających szkolenie podstawowe, ale też strzelnic w powiatach, w których funkcjonują jednostki wojskowe, a brak jest strzelnic garnizonowych; strzelnic w powiatach, w których sformowane zostały oddziały/pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w powiatach, w których prowadzone są klasy mundurowe (w szczególności w szkołach uczestniczących w resortowych projektach edukacyjnych: oddziały przygotowania wojskowego, CYBER.MIL z klasą, Branżowe Oddziały Wojskowe, certyfikowane wojskowe klasy mundurowe).

Dotacje mogą być przeznaczone na budowę od zera, ale też również rozbudowę, odbudowę i nadbudowę, a także rewitalizację strzelnic wycofanych z użytkowania lub modernizację istniejących.

Z ministerialnych pieniędzy będą mogły być sfinansowane roboty budowlane wraz z pracami przygotowawczymi i zakup pierwszego wyposażenia strzelnicy (m.in. urządzenie sterujące polem tarczowym, komplety tarcz, transportery tarcz, oświetlenia dodatkowe tarcz, podnośniki lub obroto-podnośniki, stojaki tarcz, system nagłaśniający, system sterowania polem tarczowym i rejestracji trafień - program komputerowy, oznakowanie strzelnicy i tablice informacyjne). Nie można ich natomiast wydać na zakup broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych i noktowizorów.

MON zaproponował w sumie 8 różnych wariantów budowy strzelnicy: od niewielkich po bardzo profesjonalne: I (podstawowy i rozszerzony) - strzelnica 50 m; II (podstawowy i rozszerzony) - strzelnica 100 m; III (podstawowy i rozszerzony) – strzelnica 200 m; IV – strzelnica kryta, częściowo kryta lub modułowa 100 m; V – odkryta strzelnica wieloosiowa o osiach od 50 do 200 m. Od tego zależy, na jaką może liczyć samorząd. W zależności od wariantu, musi zamknąć się ona w kwotach między 2,5 a 6,5 mln zł. Samorząd będzie musiał pokryć 20% kosztów inwestycji.

O pieniądze na budowę strzelnic mogą ubiegać się samorządy każdego szczebla: gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Swoje oferty do MON mogą składać do 10 marca.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl