Radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości przygotowali 37 propozycji inwestycyjnych, które zostały zgłoszone do budżetu miasta na rok 2023. Podzieli je na 12 różnych kategorii.
- Złożyliśmy wszystkie propozycje budżetowe mieszkańców Białegostoku, które do nas wpłynęły. Na etapie, kiedy projekt uchwały budżetowej jest przygotowywany przez poszczególne departamenty, postanowiliśmy te wszystkie propozycje budżetowe przedstawić - rozpoczął Henryk Dębowski, przewodniczący klubu radnych PiS.
Nawierzchnie i przejścia dla pieszych
Spośród 37 propozycji najwięcej - aż 13 dotyczy budowy nawierzchni drogowych w mieście.
- Ulice są mieszkańcom bardzo potrzebne, na bieżąco ich boli to, w jakich warunkach muszą docierać do własnych domów - zaznaczył radny Paweł Myszkowski.
Wskazują oni m.in. na budowę nawierzchni: ul. Sterowej i Zwierzynieckiej, ul. Ziołowej wraz z oświetleniem, ul. Miętowej, ul. Długiej, ul. Pajkerta, ul. Portugalskiej, ul. Nadrzecznej, ul. Fregatowej i ul. Mościckiego.
- Są ulice, które były w poprzednich latach wprowadzone, ale z różnych przyczyn zostały z budżetu wyeliminowane. Do nich należy ulica 5 KD-D na os. Pieczurki. Jest ona potrzebna dla mieszkańców i społeczności tej dzielnicy, gdyż umożliwi dojazd do poszczególnych posesji - argumentowała radna Alicja Biały.
Ponadto radni chcieliby, aby powstał ciąg pieszo-jezdny wzdłuż ul. Piasta (od ul. Wołyńskiej do ul. Włościańskiej). Kolejnym punktem jest przedłużenie i budowa nawierzchni ul. Bełzy do ul. gen. Andresa. Radni chcą także, aby przy ul. Bitwy Białostockiej został wybudowany parking.
Poza budową nawierzchni ulic, radni chcieliby, aby w Białymstoku powstało 7 aktywnych przejść dla pieszych: na ul. Mickiewicza koło Wydziału Prawa UwB, a także w 6 lokalizacjach wskazanych przez Komendanta Miejskiego Policji jako miejsc najbardziej niebezpiecznych na podstawie Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.
Remonty w oświacie
Do przyszłorocznego budżetu radni PiS złożyli 5 propozycji remontów w placówkach oświatowych.
- W oświacie jak zwykle niewiele się dzieje. Dzięki pieniądzom rządowym powstała ostatnio hala sportowa w XI LO, ale tą starą też trzeba wyremontować i to jest jeden z pomysłów, które wskazujemy panu prezydentowi. Poza tym ważne jest dokończenie remontu Przedszkola Samorządowego nr 58 na Dziesięcinach - powiedziała radna Agnieszka Rzeszewska.
Poza tym radni wskazali: modernizację elewacji w SP nr 8, modernizację sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, a także rozbudowę placu zabaw, siłowni oraz ścieżki sensorycznej przy SP nr 7.
- Mamy nadzieję, że prezydent potraktuje oświatę jako dobro wszystkich białostoczan i zechce te pomysły zrealizować - dodała radna.
Wodociągi, rowery, i strzelnica
Z 37 propozycji, radni ujęli 7 dotyczących budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Chcą aby takie powstały na ul.: Malachitowej, Jaspisowej, Topazowej, Chmielowej, Szyszkowej, Zagórki i Jachtowej (wraz z utwardzeniem). Poza tym chcieliby, aby miasto wyremontowało zabytkowy dom przy ul. Koszykowej 1 na osiedlu Bojary.
Uważają, że w przestrzeni miejskiej jest za mało stojaków rowerowych, dlatego apelują o instalacje nowych. Ponadto chcieliby, aby na al. 1000-lecia Państwa Polskiego (przy ul. Kombatantów) została wybudowana stacja rowerów miejskich BiKeR. Radni zabiegają również o program dotacji na zakup 300 rowerów elektrycznych dla mieszkańców. Więcej o tym:
białostoczanie dostaną 2,5 tys. zł dotacji na zakup roweru elektrycznego?
Radni rekomendują także budowę strzelnicy niezbędnej do nauki obsługi broni oraz strzelania.
- Strzelnica była projektem zgłoszonym przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego, dostał niezbędną ilość głosów. Był problem z jego realizacją - przypomniał przewodniczący klubu PiS. - Strzelnica powinna powstać ze względów bezpieczeństwa. Mieszkańcy powinni umieć posługiwać się bronią, ponieważ czasy są niebezpieczne w związku z konfliktem na Ukrainie - dodał Dębowski.
Kolejną propozycją jest zakup profesjonalnej maszyny kosząco-zbierającej do pielęgnacji zbiornika wodnego przy Ośrodku Sportów Wodnych Dojlidy w Białymstoku. Radni chcą także budowy zbiornika retencyjnego na wody źródlane, napływające z lasu Antoniuk, roztopowe oraz opadowe posadowionego pod placem nawrotnym na końcu drogi KD-22L.
Radni PiS chcą aby, w budżecie miasta były zapewnienie środki finansowe na sprzątanie oraz renowację nagrobków żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada, a także na wdrożenie programu wymiany nieekologicznych pieców CO ze 100% dofinansowaniem miasta.