Kultura i Rozrywka

Wróć

Stroje, fryzury i biżuteria na zdjęciach z epoki z Victoria & Albert Museum w Londynie

2023-01-26 08:11:03
W głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, w ratuszu w Białymstoku przygotowana jest niezwykle interesująca wystawa. Są to fotografie młodych arystokratek, które w XIX i na początku XX wieku dokonywały prezentacji na brytyjskim dworze.
Materiały prasowe
Czym była owa prezentacja przed obliczem władcy? Dla młodych kobiet, pochodzących z arystokratycznych rodów był to ogromny przełom w życiu towarzyskim. Była to symboliczna chwila, kiedy to dziewczyna stawała się kobietą. Od tej pory miała prawo uczestniczyć w sezonie towarzyskim. Chodziła na bale, przyjęcia, wyścigi konne, proszone kolacje, które służyły m.in. dobremu wyjściu za mąż.

Muzeum Podlaskie już w sobotę (28.01), o godz. 18:00 w Ratuszu otworzy wystawę fotografii, które pochodzą z samego Victoria & Albert Museum w Londynie. Zdjęcia ukazują przemiany nie tylko w strojach czy wyglądzie, ale są także świadectwem przemian społecznych czy mentalnych.

Wystawa rozpoczyna się fotografiami pochodzącymi z 1898 r., czyli schyłku epoki wiktoriańskiej. To wówczas jeszcze postać kobiety w kulturze była wręcz fetyszyzowana, miała być ona delikatna, skromna i nie nazbyt wykształcona. W tym okresie styl ubierania się bardzo mocno ograniczał kobietę, wręcz wymagał od niej wciśnięcia się w ciasny gorset. Brutalnie ściśnięta talia pomagała w uzyskaniu pożądanego efektu sylwetki osy.

Na dworze panował opresyjny kanon wyglądu. Tyczył się on zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W pobliżu pałacu Buckingham dzielnicy Mayfair prowadziło swój biznes wielu dworskich krawców, jak również jubilerów, nauczycieli dobrych manier i etykiety oraz florystów. Wszyscy oni z zapałem zaopatrywali młode dziewczyny w dobra niezbędne podczas prezentacji.

Młode damy i dżentelmeni po ceremonii prezentacji na dworze udawali się zazwyczaj do jednego z pobliskich modnych atelier fotograficznych, gdzie robiono im pamiątkowe zdjęcia.

Zgromadzone na wystawie fotografie ukazują przeobrażenia stylowe strojów, biżuterii i fryzur na przestrzeni ponad trzydziestu lat, w trakcie których doszło do olbrzymiej zmiany światopoglądu kobiet. Na przykład, jeżeli chodzi o wczesne lata, natychmiast dostrzega się, że kobiety wciąż podlegały rygorystycznym społecznym ograniczeniom i postrzegano je jedynie w kategoriach potencjalnego dekoracyjnego dodatku dla ich przyszłego męża.

Natomiast po zakończeniu I wojny światowej i w latach 20. XX w. zarówno życiorysy młodych dziewcząt, jak i ich ubiór wskazywały na to, że nadeszła nowa era wolności i praw kobiet, czemu towarzyszyła koncepcja racjonalnego stroju. Kobiety uzyskały prawa do edukacji i do głosowania. W rezultacie, u schyłku lat 20. XX w., ulotna chwila prezentacji na dworze przestała już być szczytowym momentem w życiu młodej kobiety.

Z niewielkimi zmianami, rozluźniającymi nieco reguły stroju, ceremoniał prezentacji na dworze przetrwał, z wyjątkiem okresu dwóch wojen światowych, do 1958 roku. Jako niewygodny anachronizm został on zniesiony przez królową Elżbietę II.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (28.01), o godz. 18:00 w Ratuszu w Białymstoku, zaś w niedzielę (29.01), o godz. 15:00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie przez jednego z kuratorów, Russella Harrisa z Londynu.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl