Aktualności

Wróć

Straż miejska kontra kierowcy – jakie mają uprawnienia?

2013-08-23 00:00:00
Głównym obowiązkiem straży miejskiej jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Statystyki jednak pokazują, że w dużej mierze poświęca się ona kontroli ruchu drogowego. W zeszłym roku straż miejska i gminna wystawiła kierowcom łącznie ponad 2 mln mandatów.
crenadi
Do zadań straży miejskiej należy w szczególności ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Jako drugi obowiązek w ustawie wymieniono czuwanie nad porządkiem oraz kontrole ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że straże gminne i miejskie poświęcają się głównie realizacji drugiego zadania.

Straż miejska może kontrolować prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, za pomocą fotoradarów przenośnych. Obowiązują tutaj jednak pewne ograniczenia. Kontrola musi odbywać się w uzgodnionym z policją czasie i miejscu, które powinno być odpowiednio oznakowane. Urządzenie pomiarowe musi także posiadać ważną homologację. W przeciwnym wypadku kierowca nie będzie zobowiązany do zapłacenia mandatu. Warto pamiętać, że przenośny fotoradar może rejestrować poczynania kierowców także, gdy jest schowany w nieoznakowanym samochodzie. Pomiar może być dokonywany jednak tylko wtedy, kiedy auto nie znajduje się w ruchu. Strażnicy miejscy mogą dokonywać tego typu kontroli tylko na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych.

W przypadku zarejestrowania wykroczenia za pomocą odpowiedniego urządzenia, straż może żądać od właściciela pojazdu wskazania osoby, której w określonym czasie powierzył pojazd.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl