O pracę w służbach mundurowych mogą starać się osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, które były niekarane za przestępstwo - także skarbowe - oraz posiadają co najmniej średnie wykształcenie. Ponadto kandydat powinien mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej (nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych), zaś w dniu przyjęcia do służby jego wiek nie może przekroczyć 35 lat.
Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w straży granicznej, powinny w dniach 18-19 lutego przesłać drogą pocztową podanie o przyjęcie do służby (bez załączników) zawierające imię, nazwisko, datę urodzenia, imię ojca, numer telefonu kontaktowego na adres Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie wybrani kandydaci zostaną w ciągu 30 dni poinformowani telefonicznie o dacie stawienia się w jednostce POSG w celu złożenia kompletu dokumentów - ich wykaz znajduje się
tutaj.
Na osoby, które przejdą pomyślnie przez ten etap rekrutacji, czekają jeszcze m.in. rozmowa kwalifikacyjna oraz egzaminy (z wiedzy ogólnej, języka obcego, sprawności fizycznej), które odbędą się w jednym z ośrodków szkolenia SG w Kętrzynie lub Koszalinie. O przyjęciu kandydaci zostaną powiadomieni listownie.