Aktualności

Wróć

Stop! pijanym kierowcom

2006-04-12 00:00:00
11 kwietnia podlascy policjanci zatrzymali 16 pijanych kierowców. Większość z nich mając ponad 3 promile była wręcz zamroczona wypitym alkoholem.
15 minut przed godziną 17:00 w popołudniowym szczycie na ul. Włókienniczej policjanci zatrzymali BMW. Za kierownicą siedział zamroczony alkoholem 51-letni białostoczanin. Badanie alkomatem wykazało prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Niespełna pół godziny później w Jeziorku koło Piątnicy policjanci z łomżyńskiej drogówki zatrzymali i nie dopuścili do dalszej jazdy kierowcę nubiry. W tym przypadku urządzenie pomiarowe wykazało 3,2 promila alkoholu. Po godzinie 20:00 w Sokółce jazdę na dwóch gazach zakończył 43-letni kierowca fiata punto. W jego przypadku alkomat wskazał 3,6 promila alkoholu. Równo 3 promilami wykazał się również 44-letni suwalski rowerzysta. Jadąc zygzakiem swoim jednośladem wpadł w ręce mundurowych po godzinie 22:00 w centrum Suwałk na ul. 1-go Maja. Pół godziny później na ul. Dąbrowskiego w Białymstoku policjanci uniemożliwi dalszą jazdę 25-letniemu kierowcy łady. W jego przypadku badanie wskazało prawie 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszystkim pijanym kierowcom policjanci zatrzymali prawo jazdy. Za swoje wyczyny odpowiedzą przed Sądem.
W ubiegłym roku podlascy policjanci zatrzymali blisko 8 tys. pijanych kierowców. W 2005 roku pijani kierowcy spowodowali 132 wypadki drogowe. W tym roku policjanci zatrzymali już prawie 1,5 tys. pijanych kierowców.

Przerażające i niedopuszczalne jest społeczne przyzwolenie na jazdę pod wpływem alkoholu. Z policyjnych doświadczeń wynika, że pijani kierowcy często wracają z różnych zakrapianych alkoholem imprez i uroczystości. Nikt z przyjaciół, znajomych, a nawet rodziny nie protestuje, gdy zamroczona alkoholem osoba siada za kierownicą. Organizatorzy takich spotkań zapominają o zapewnieniu bezpiecznego powrotu do domu swoim gościom, a w skrajnych przypadkach pomagają nawet nieprzytomnemu kierowcy wsiąść do auta.

Przypominam, że zabronione jest kierowanie pojazdem przez osobę znajdującą się w stanie powyżej 0,2 promila (lub powyżej 0,1 mg/l) alkoholu z tym, że: od 0,2 promili do 0,5 promili (lub od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l) - jest to stan po użyciu alkoholu i stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (minimum pół roku) powyżej 0,5 promila (lub powyżej 0,25 mg/l) - jest to stan nietrzeźwości i stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat.

Orzeczone przez Sąd zatrzymanie prawa jazdy za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu na czas powyżej 1 roku skutkuje tym, że aby odzyskać utracone uprawnienia należy ponownie zdać egzamin (teoretyczny jak i praktyczny).
Podczas świątecznego weekendu policjanci jak zwykle będą czuwać bezpieczeństwem ruchu drogowego. Szczególnie będziemy sprawdzać trzeźwość podlaskich kierowców.