Nauka

Wróć

Staże dla studentów sfinansuje Ministerstwo Nauki

2013-10-29 00:00:00
50 mln zł trafi do uczelni, które z przedsiębiorstwami zorganizują zawodowe staże dla swoich studentów. Ministerstwo Nauki sfinansuje co najmniej trzymiesięczne staże dla około 10 tys. młodych ludzi.
sxc.hu
Konkurs dla uczelni organizują wspólnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego zasady minister Barbara Kudrycka ogłosiła podczas spotkania ze studentami, którzy odbywają staże w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsung Polska.

– W konkursie będą premiowane te projekty, które przewidują co najmniej trzymiesięczne staże. One dają już realną szanse, by student mógł poznać kulturę pracy w danym przedsiębiorstwie, stosowane tam metody zarządzania czy technologie produkcji, ale też wykazać się umiejętnościami i kreatywnością, która może skłonić pracodawcę do rozważenia stałej z nim współpracy – podkreśla prof. Kudrycka.

Szkoły wyższe, które z pracodawcami stworzą kompleksowy i nowoczesny program stażowy dla minimum 30% studentów na danym kierunku studiów, mogą uzyskać w konkursie od 3 do 7 mln zł. Poza sfinansowaniem staży, uczelnie będą mogły przeznaczyć te pieniądze m.in. na zorganizowanie zajęć z wybitnymi praktykami, zagraniczne wyjazdy dla studentów czy wzmocnienie oferty Akademickich Biur Karier.

– Konkurs ogłaszamy w Centrum Badawczo Rozwojowym firmy Samsung nie bez powodu. Ta firma realizuje ambitne projekty stażowe, w ubiegłym roku to studenci uznali ją za najlepszego pracodawcę – dodała minister.

– Co roku stu studentów najlepszych uczelni technicznych w Polsce odbywa staże w biurach Samsunga w Warszawie, Poznaniu, w Łodzi, a wkrótce także w Krakowie. Wierzę, że ten program pozwoli pracodawcom na stworzenie większej liczby miejsc na stażach i zmotywuje studentów do ich poszukiwania – podkreślił Adam Roś, Dyrektor R&D Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung.

– W gospodarce opartej na wiedzy, ważne jest pozyskiwanie nowej wiedzy, ale jeszcze ważniejsze są kompetencje, które się przy tym zdobywa - komentował Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Program jest otwarty dla wszystkich kierunków studiów, jednak dodatkowe punkty uzyskają projekty z kierunków matematycznych, ścisłych i technicznych, a także te związane z ekoinnowacjami, odnawialnymi źródłami energii, zarządzaniem środowiskowym w przedsiębiorstwach oraz technologiami przyjaznymi dla środowiska naturalnego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl