Aktualności

Wróć

Staroobrzędowcy zbierają na ogrodzenie wokół niedawno powstałej cerkwi

2016-11-17 17:43:18
Mała cerkiew w Gabowych Grądach działa od lutego. Teraz staroobrzędowcy chcą ją ogrodzić, a do tego potrzeba środków.
Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców
Po kilku latach przygotowań staroobrzędowcy zyskali cerkiew w Gabowych Grądach. Wcześniej nabożeństwa odprawiali w domu modlitewnym udostępnionym przez osobę prywatną, gdzie utrudnione było sprawowanie w pełni wszystkich sakramentów i innych potrzeb religijnych.

Pieniądze na budowę świątyni pozyskano głównie z ofiar oraz ze zbiórki w ramach Polak potrafi. W końcu powstał tynkowany na żółto budynek o powierzchni 85 m2 (69 m2 zajmuje tu nawa główna) z symboliczną małą kopułą. Patronem został św. Mikołaj Cudotwórca.

Teraz w planach jest stworzenie ogrodzenia cerkwi. Jak mówią przedstawiciele Rady Ogólnego Zebrania Cerkwi, parafia jest niewielka, więc większa inwestycja wymaga pomocy, dlatego też i tym razem liczą na wsparcie ludzi dobrej woli.

Staroobrzędowcy to wyznanie powstałe w XVII w. wskutek rozłamu w rosyjskim Kościele prawosławnym. Stworzyli je wierni, którzy nie zaakceptowali reform patriarchy Nikona. Uciekając z Rosji, schronili się w Polsce. Obecnie wyznawcy tego odłamu (jest ich około tysiąca) zamieszkują w zdecydowanej większości tereny woj. podlaskiego: Augustów, Suwałki, Bór czy Gabowe Grądy.

To właśnie w Gabowych Grądach doszło do rozłamu w istniejącym od dawna Wschodnim Kościele Staroobrzędowym. W 2013 r. wyodrębniła się z niego Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców, do której należy nowo wybudowana świątynia.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl