Staroobrzędowcy mają nową cerkiew
Staroobrzędowcy mają nową świątynię. Już zakończyła się budowa cerkiewki w Gabowych Grądach w okolicach Augustowa.
Przygotowania do budowy nowej świątyni staroobrzędowców w Gabowych Grądach trwały od 2012 r. Wcześniej wierni praktykowali w domu modlitewnym, udostępnionym na ten cel przez osobę prywatną. Jak twierdzili wyznawcy, odprawianie tam nabożeństw utrudniało im sprawowanie w pełni wszystkich sakramentów i innych potrzeb religijnych.
W 2014 r. powstał projekt, a w 2015 r. zaczęto budowę cerkiewki na działce udostępnionej przez Lubę i Piotra Jefimow. Pieniądze na inwestycję pozyskiwano głównie z ofiar, zbierano je też w ramach projektu Polak Potrafi, do którego swoją inicjatywę zgłosili wyznawcy z Gabowych Grądów.
W ciągu roku świątynia powstała. To skromny, tynkowany na żółto budynek z symboliczną kopułką. Ma 85 m2 (w tym 69 m2 zajmuje nawa główna). Forma nawiązuje do tradycyjnej architektury cerkwi staroobrzędowców i wpisuje się w strukturę przestrzenno-urbanistyczną wsi. Patronuje jej św. Mikołaj Cudotwórca.
Jak zaznaczają przedstawiciele Rady Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców, mogą już teraz bezproblemowo odprawiać wszystkie nabożeństwa. Nie ukrywają jednak, że przed nimi jeszcze dużo pracy - chodzi m.in. o zagospodarowanie terenu, a także założenie ogrzewania. Na te roboty będą zbierać datki.
Staroobrzędowcy to wyznanie, które powstało w XVII w. wskutek rozłamu w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Stworzyli je wierni, którzy nie zaakceptowali reform patriarchy Nikona. Uciekając z Rosji przed prześladowaniami, schronili się m.in. w Polsce. Dziś wyznawcy tego odłamu (w sumie to około 1000 osób) zamieszkują w zdecydowanej większości tereny województwa podlaskiego: Augustów, Suwałki, Bór czy Gabowe Grądy.
Właśnie w Gabowych Grądach doszło do rozłamu w istniejącym od dawna Wschodnim Kościele Staroobrzędowym. W 2013 r. wyodrębniła się z niego Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców, do której należy nowo wybudowana świątynia.
Zabytkowe molenny staroobrzędowców znajdują się m.in. w Suwałkach, Wodziłkach czy Gabowych Grądach. Molenna przypomina wyglądem budynek cerkwi prawosławnej. Nie jest jednak miejscem sprawowania eucharystii. Nabożeństwa w niej odprawiane nie mają charakteru liturgicznego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl