Projekt Stąpanie Marzany Morozewicz został zrealizowany w 2018 roku na terenie Białegostoku, w kilku miejscowościach na Podlasiu oraz na Lagunie Weneckiej. Jego istotą jest pokazanie wybranych miejsc jako obrazów tworzonych poprzez pryzmat doświadczenia indywidualnego: emocjonalnego i sensualnego jednocześnie, przez intymny filtr biograficzny wpisujący się we współczesne narracje artystyczne sztuki kobiet.
Stąpanie to czynność, ale czy akt, i czy czyn. Zakłada ciągłość i zakłada trwanie. Zakłada ruch, performatyw. Akt, który powoduje. Akt to wykonanie. Tu zatrzymany w kadrze akt to obraz. Stąpa-nie - zaprzeczenie ruchu. 'Stąpać' Marzanny Morozewicz to przyglądać się, obserwować. I to ten wycinek obrazu, który towarzyszy stąpaniu. Wybrany z jakiegoś powodu, by na nim skoncentrował się wzrok wskazując na poszukiwanie i dostępowanie. Stąpanie to odnajdywanie się. W miejscu. Obraz stąpania niesie ze sobą nastrój tego aktu. Daje wyobrażenie dotyku. Czegoś, co mimo, że jest naszym uczestnictwem, pozostaje zawsze na zewnątrz nas, na granicy naszego ciała. Obraz wyraża to, co schowane przed wzrokiem. Czucie. Zmysłem dotyku. Emocja jest sensem. Jesteśmy poruszeni - pisze Ewa Tatar w katalogu wystawy.
Całość projektu została realizowana w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.
Wystawa zostanie otwarta w sobotę (15.12) o godz. 17.00 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii. Potrwa do 13 stycznia 2019 r.
Zobacz też:
Wystawa fotografii Marzanny Morozewicz