Stanica Chrepitowska z żywą historią i kinem 7D. W Mielniku powstaje Park Historyczny Trylogia
Wiosną 2013 roku ruszy budowa Stanicy Chrepitowskiej - pierwszego elementu Parku Historycznego Trylogia w Mielniku.
M.Gorbacz - Rozalia Mancewicz - Miss Polonia 2010
Kapsuła czasu przeniesie w XVII wiek
- Marzenia nam się powoli materializują. Mamy już oryginalne stroje z filmowej Trylogii od Studia Zodiak i możemy już pokazać zaawansowane prace nad budową Parku Historycznego Trylogia w Mielniku – powiedział Adam Tobota, wójt gminy Mielnik.
Jako pierwsza zostanie wybudowana Stanica Chrepitowska – serce całego parku. Będzie zajmowała jego centralną powierzchnię o wielkości około hektara. Jak wyznał dr Michał Bogacki, dyrektor GOKSiR w Mielniku w tym miejscu parku zwiedzanie będzie możliwe na różnych poziomach, w trzech odrębnych sferach. Są one związane są różnorodnym odbiorem i poczuciem estetyki potencjalnych odwiedzających. Pierwszą z nich będzie plan tzw. żywej historii.
- Swoista kapsuła czasu. Kto przekroczy bramę już znajdzie się w realiach XVII-wiecznej Polski, a przywitają go odpowiednio przebrani i uzbrojeniu strażnicy – powiedział Bogacki. Co więcej, będzie można samemu przebrać się w stroje z ekranizacji Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. Kolejnymi istotnymi elementami będą rekonstrukcje różnych chat, które znajdowały się na Ukrainie tj. chata żołnierska, sarmacka. W kuźni będzie można odlewać nawet armatnie kule. Nie zabraknie arsenału artyleryjskiego – unikalnego w skali kraju składu z bronią palną i działami na walach. Plan żywej historii ma również tworzyć zagroda dla zwierząt oraz majdan dla służby wojskowej - miejsce widowiskowe na musztrę wojskową i działania animujące.
Multimedialny Dom Komendanta z kinem 7D
Jeśli kogoś nie będzie ciekawił plan żywej historii może zacząć zwiedzanie od multimedialnej przygody.
- To różnorodne i nowoczesne formy prezentacji, staraliśmy się je tak umieścić by nie kolidowały z kapsułą czasu. W jej skład będzie wchodziła multimedialna makieta XVII Rzeczypospolitej – wyznał Bogacki. W tym miejscu będą pokazywane około 10-minutowe prezentacje, których celem będzie zaciekawienie tą epoką oraz zainspirowanie do szukania informacji na temat historii państwa. Istotnym elementem tej sfery będzie Dom Komendanta. W jego piwnicy znajdzie się ekspozycja Studia Filmowego Zodiak, sala Sienkiewicza i miejsce poświęcone Jerzemu Hoffmanowi, reżyserowi Trylogii.
Dodatkowo, budynek ma zawierać sale wielofunkcyjną na projekcje filmowe, spektakle teatralne i konferencje,oraz unikalne e Europie – kino 7D. To miejsce dostarczy niesamowitych emocji piechura, na którego nacierała szarża husarii – podkreślił Bogacki.
Europejski produkt turystyczny
- Chcemy, by budowa Parku Trylogia była motorem rozwojowym nie tylko dla gminy Mielnik. Tworzymy go z nadzieją, że ożywi cały region. Liczymy również na współpracę z gminą Narewką i Białowieżą, czyli terenem Narodowego Parku Białowieskiego - zaznaczył Kubota. Chcemy, by turyści, którzy przyjeżdżają do Puszczy Białowieskiej byli zachęcani do odwiedzenia Parku Historycznego Trylogia w Mielniku i odwrotnie. Mu już będziemy promować w naszych materiałach Białowieżę i otaczającą ją przyrodę – dodał wójt gminy Mielnik.
Poseł Robert Tyszkiewicz, jeden z pomysłodawców Parku Historycznego Trylogia jest przekonany, że to będzie pierwsza na europejska skalę atrakcją turystyczna w Polsce wschodniej.
- Tak nowoczesna realizacja może rzutować na innych, być wzorem i do naśladowania. Liczę, że realizacja tego projektu wraz z projektami towarzyszącymi będzie stanowiła skok w dziedzinie zarządzania potencjałem turystycznym regionu. W moim przekonaniu to będą najlepiej wydatkowane pieniądze z zarządu i na pewno przyniosą wielokrotne zyski – wyznał Tyszkiewicz.
Budowa Stanicy Chreptiowskiej rozpocznie się w kwietniu 2013 roku. Zakończenie i oddanie do użytku powinno nastąpić do końca 2014 roku. Koszt budowy pierwszego etapu Parku Historycznego Trylogia wyniesie ponad 29 mln złotych, z czego 27 mln to dotacja unijna od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Szacuje się, że koszt całej inwestycji wyniesie 120 mln.
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl